Uprawnienia gazowe g3 – co warto wiedzieć?

Pomimo tego, że uprawnienia gazowe nie są niczym nowym na polskim rynku pracy i certyfikatów potwierdzających konkretne umiejętności, to wciąż wiele osób poszukujących pracy w zakresie gazownictwa nie zdaje sobie sprawy z konieczności posiadania uprawnień g3. Co warto o nich wiedzieć? Ile kosztuje ich zdobycie oraz czego podczas szkolenia dla gazowników możemy się nauczyć?

Szkolenia dla gazowników – uprawnienia g3

Temat uprawnień gazowych g3 należy zacząć od tego, że są to jedne z trzech uprawnień w zakresie szeroko rozumianych prac przy źródłach energii. Uprawnienia g1 to elektryczność, g2 to eneretyczność, a g3 to uprawnienia gazowe. Każdy kurs uprawnień zakończony jest egzaminem przed Państwową Komisją Energetyczną przyznająca konkretne uprawnienia. Warto również dodać, że nie są to uprawnienia bezterminowe – są one ważne przez 5 lat od chwili ich otrzymania. Po tym czasie konieczne jest ponowne przejście kursu oraz zdanie kolejnego egzaminu.

Dwie grupy uprawnień – E i D

Szkolenia gazownicze realizowane są w dwóch grupach, która dopasowane są do przyszłego profilu pracy danego kandydata. Może to być szkolenie w zakresie grupy „E”, która pozwoli nam na bezpieczną eksploatację urządzeń gazowych, jak również grupy „D”, która obejmuje dozór wszystkich urządzeń gazowych.

Ile to trwa i ile kosztuje?

Z jakim jednak czasem szkolenia i kosztami musimy się liczyć? O ile czas trwania szkolenia gazowego jest przeważnie stały i wnosi jeden dzień roboczy, podczas którego to przekazywana jest cała niezbędna wiedza w zakresie urządzeń gazowych, ich montażu, obsługi, eksploatacji i dozoru, tak koszty takiego szkolenia wraz z przystąpieniem do egzaminu są zmienne. W większości przypadków to pracodawca wysyła pracownika na tego typu szkolenie i to on ponosi jego koszty. Przeważnie przy jednorazowym uczestnictwie kilku pracowników, koszty szkolenia są znacznie niższe.

Podsumowując, jeżeli chcemy pracować w jakimkolwiek zakresie prac związanych z urządzeniami gazowymi bądź sieciami przesyłowymi gazu, to niezbędne jest posiadanie stosownych uprawnień. Uprawnienia g3 można zdobyć jednak w wyjątkowo prosty sposób, zaś same wymagania co do przystąpienia do szkolenia obejmują wyłącznie wiek kandydata i jego wykształcenie – 18 lat i wykształcenie przynajmniej podstawowe.

Post Author: admin