Konfekcjonowanie i co-packing

Słowo konfekcjonowanie wywodzi się z łacińskiego confectio czyli sporządzanie i weszło do użytku w odniesieniu do procesu wytwarzania dóbr metodami przemysłowymi lub półprzemysłowymi – stąd określenia konfekcjonowanie towarów, konfekcjonowanie odzieży czy produktów.

Konfekcjonowanie produktów w szerokim rozumieniu

Konfekcjonowanie szeroko pojęte obejmuje wszystkie czynności prowadzące do posortowania, zestawienia, zapakowania oraz oznaczenia produktu zgodnie z założeniami klienta zlecającego usługę konfekcjonowania. Czym innym będzie oczywiście konfekcjonowania kosmetyków, a czym innym przygotowanie zestawów reklamowych, idea jednak jest ta sama.

Towar do konfekcjonowania dostarczany jest w opakowaniach zbiorczych, uszkodzonych lub w ogóle nieopakowany. Usługobiorca ma za zadanie doprowadzenie do ostatecznego zapakowania i oznaczenia produktu zgodnie z życzeniem klienta. Najczęściej proces ten przeprowadzany jest ręcznie ze względu na stopień skomplikowania oraz różnorodność wymagań klientów, chociaż niektóre etapy są wspomagane maszynowo.

Konfekcjonowanie produktów – przykład

Doskonałym przykładem wyjaśniającym, czym jest konfekcjonowanie będzie zlecenie przez klienta przygotowania koszy upominkowych. Klient dostarcza firmie np. opakowania zbiorcze ciasteczek, czekolad, kaw, batoników, kremów czekoladowych i bombonierek. Zamawia w firmie konfekcjonującej produkty kosze, celofan i etykiety drewniane. Firma pakuje do każdego kosza taką samą ilość tego samego produktu (np. 2 czekolady, paczka ciasteczek, 5 batoników, 1 krem, 1 opakowanie kawy), zawija całość w celofan ozdabiając etykietą z logo zleceniodawcy i życzeniami np. z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Co-packing i konfekcjonowanie

Pojęciem związanym z konkcjonowaniem towarów jest co-packing, czyli przepakowywanie. Mimo że termin co-packing stosowany jest zamiennie z konfekcjonowaniem, to przyjęło się uważać co-packing za usługę szerszą niż konfekcjonowanie. Przepakowywanie obejmuje poza ostatnim etapem, jakim jest właśnie konfekcjonowanie towarów, etapy wcześniejsze – firmy świadczące usługę co-packingu przyjmują od klienta towar w opakowaniach zbiorczych lub bez opakowań, projektują i produkują opakowania i etykiety by na koniec wykonać konfekcjonowanie oraz w ostatnim etapie przygotować towar do wysyłki czy dostawy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z http://perfectmeridian.pl/konfekcjonowanie-2/

Post Author: admin