Przedsiębiorca inwestujący swój kapitał w jakieś przedsięwzięcie liczy na to, że przyniesie mu ono konkretny zysk. Jednym z najkorzystniejszych dla ludzi interesu sektorem gospodarczym w Polsce jest sektor budowlany, obejmujący nie tylko same nieruchomości, ale przede wszystkim grunty.
Czym jest działka
W przypadku przepisów budowlanych doprecyzowanie niektórych terminów może być problematyczne, a to przez ich uniwersalny i zazwyczaj powszechnie rozumiany wydźwięk. Przykład stanowić może właśnie pojęcie „działki”, które intuicyjnie rozumiemy jako określony granicami teren, wykorzystany w taki lub inny sposób przez jego właściciela.
Definicja słownikowa kieruje nas jednak w bardziej zawiłe objaśnienia, przedstawiające „działkę” jako najmniejszą ciągłą część powierzchni ziemskiej stanowiącą część lub całość nieruchomości gruntowej. Sprawa staje się jeszcze bardziej skomplikowana, gdy przyjrzymy się jej z perspektywy prawa.
Co musi wiedzieć inwestor
Każda inwestycja, aby przynosiła dochody, musi być dokładnie zaplanowana. W przypadku zakupu gruntu najważniejszym kryterium jego wyboru jest cel, w jakim przedsiębiorca postanawia dany obszar nabyć. Choć to może niektórych zaskakiwać, prawo wyraźnie wykazuje, że teren terenowi nierówny.
Wszelkie informacje dotyczące interesującej nas działki znajdziemy w odpowiednim dla danej lokalizacji urzędzie, w którego posiadaniu znajduje się Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. W dokumencie tym zawarte są wszelkie dane na temat klasyfikacji przynależnych do danej gminy gruntów.
Działka komercyjna — obiecująca inwestycja
Inwestycja w działki komercyjne to obecnie jedno z najbardziej intratnych przedsięwzięć. Ciągły wzrost liczby ludności determinuje nie tylko budowę nowych budynków mieszkalnych, ale także takich obiektów jak biurowce, ośrodki rekreacyjne czy niezbędne elementy infrastruktury miejskiej. To właśnie na działkach komercyjnych, a więc nastawionych na generowanie zysku, powstają tego typu nieruchomości.
Jeśli za kryterium opłacalności całej inwestycji przyjmiemy zagęszczenie ludności na danym obszarze, nie da się nie zauważyć, że jest ono najwyższe w regionach charakteryzujących się szybkim rozwojem gospodarczym. W Polsce obecnie takim regionem jest Śląsk.
Aglomeracja śląska — działki komercyjne w Katowicach
Jako stolica śląskiej aglomeracji Katowice od lat przyciągają uwagę inwestorów. Rozwój infrastruktury przy szybkim przyroście liczby ludności jest rzeczą nieuniknioną i oczywiście nie pozostało to przez przemysłowców przeoczone.
Działki komercyjne w Katowicach, choć obecnie zainteresowanie inwestorów przeniosło się na pozostałe ośrodki obszaru śląskiego, cały czas pozostają w centrum zainteresowania przedsiębiorców. Nic w tym dziwnego. Zlokalizowana w centrum przemysłowym regionu działka komercyjna to doskonała inwestycja.