Palety higieniczne H1 do transportu żywności – uogólnienie

Palety higieniczne są specjalnym typem palet, które mają spełniać skomplikowane założenia czystości. Najczęściej ma to związek z ich użytkowaniem do transportu żywności i nie tylko. Wykonane z polimeru etenu o dużej gęstości palety pomalowane są najczęściej na jaskrawy kolor – biel, beż a czasem żółć. Istotnym elementem zastosowanym w konstrukcji omawianych palet jest łatwość utrzymywania ich w czystości. Polimer z którego są wykonane jest gładki i brud doń nie przywiera, a nawet jeśli to łatwo się wyczyści. W utrzymywaniu czystości palet higienicznych pomaga także ich szczelinowa budowa, która sprawia, że produkty nań transportowane są przewiewane, a to wspomaga proces zachowania ich świeżości.

Paleta H1 jest symbolem, który w skrócie oznacza paletę higieniczną o wymiarach 120 x 80 cm, która początkowo dedykowana była dla przemysłu mięsnego. Stąd też zapewne konfuzja związana z barwieniem na kolor biały co wbrew obiegowej opinii nie jest standardem wśród palet H1. Ponadto pojemniki H1 doskonale nadają się łączenie z innymi paletami w formacie Euro i układania z nich kontenerów. Standardem palet H1 jest ich wykonawstwo z tworzywa sztucznego, tzw. polimeru o wysokiej gęstości co bezpośrednio przekłada się na reprezentowaną przez palety H1 i H3 trwałość oraz odporność na niskie i wysokie temperatury. Palety H3 są zaledwie nieco większe od palet H1 a ich rozmiar to sto dwadzieścia centymetrów długości i sto centymetrów szerokości. Palety najczęściej posiadają przystosowane do transportu wózkami jezdniowymi podnośnikowymi układy stopem w standardzie GS1. Cena takich palet w standardzie to około dwieście polskich złotych. Palety dostępne są w kolorach szarych oraz niebieskim i czerwonym. Ich nośność wynosi od jednej tony w regale poprzez dynamiczne tysiąc dwieście pięćdziesiąt kilogram aż po statyczne pięć tysięcy kilogramów. Warto dodać, że te zawrotne ilości osiągnięto przy minimalnej wadze własnej palet, to jest przy osiemnastu kilogramach. Jest to zasługa stopu polimeru z którego zostały wykonane.

Paleta do transportu żywności musi być wykonana zgodnie z procedurami, które dopuszczają odpowiednie certyfikaty Unii Europejskiej. W przypadku omawianych palet istotnym składnikiem jest plastik, z którego zostały wykonane. Część plastików nie nadaje się do powtórnego produkowania opakować do żywności. Przykładowo stop poli-winylu nie może zostać dopuszczony jako środek zastosowany przy transporcie żywności, bo jest on chemicznie szkodliwy dla organizmu ludzkiego.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.schoellerallibert.com/pl/news/products/nowa-paleta-h1-higiena-standard-i-bezpieczestwo/

Post Author: admin