Ultrasonografia dopplerowska to bezpieczne badanie, które może dostarczyć wielu informacji na temat stanu żył i tętnic. To właśnie dzięki niemu można dowiedzieć się, czy naczynia krwionośne wymagają dodatkowej uwagi. Co trzeba wiedzieć na temat samego badania? Czy ultrasonograf dopplerowski jest bezpieczny?
Badanie bezpieczne i nieinwazyjne
Przede wszystkim trzeba podkreślić, że ultrasonografia dopplerowska jest bezpieczna i nieinwazyjna. Badanie jest szybkie i bezbolesne. Wykorzystuje ono zmiany częstotliwości fal ultradźwiękowych, które z powodzeniem przenikają tkanki. Badanie może wykazać przepływy oraz drożność naczyń, co daje możliwość dalszego wnioskowania i postawienia pewnej diagnozy. Co ważne, badanie jest bezpieczne i można przeprowadzać je tak często, jak to tylko jest konieczne. Ultrasonografia dopplerowska nie wymaga także stosowania leków przeciwbólowych czy znieczulających. Nie trzeba się do niej specjalnie przygotowywać, a po badaniu nie ma potrzeby rekonwalescencji. To wszystko sprawia, że ultrasonografii z całą pewnością nie trzeba się obawiać i warto wykonywać ją także profilaktycznie.
Ultrasonografia doppler – bez przygotowania
Ważny jest także fakt, że do przeprowadzenia badaniem ultrasonografem dopplerowskim nie trzeba się przygotowywać. Wyjątkiem jest badanie żył i tętnic znajdujących się w jamie brzusznej. Czasami do ich przebadania konieczne jest pozostanie na czczo. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, to lekarz powinien Cię o tym fakcie uprzedzić w momencie umawiania badania. W przypadku, kiedy ultrasonograf dopplerowski jest wykorzystywany do badania naczyń w kończynach dolnych, nie ma potrzeby żadnego przygotowania. Badanie będzie tak samo wiarygodne o każdej porze dnia i bez względu na Twoją wcześniejszą dietę. Także, kiedy usg dopplerowskie jest wykorzystywane do badania przepływów pomiędzy przyszłą matką a płodem, nie ma potrzeby pozostawania bez posiłku czy wypijania dużej ilości płynów tuż przed samym badaniem w celu ułatwienia jego przeprowadzenia.