Obecnie bardzo wiele osób wikła się w problemy z pożyczkami, kredytami na różne cele. Im jest ich więcej, tym trudniej spłacić zobowiązania i jeszcze mieć z czego żyć. Niestety bardzo często dochodzi do niewypłacalności i wtedy należy liczyć się z procedurami windykacyjnymi, komorniczymi itd. Można też wnioskować o upadłość konsumencką.
Niewypłacalność – jak ogłosić upadłość konsumencką?
Powodem zastanawiania się, Jak ogłosić upadłość konsumencką, jest najczęściej niewypłacalność wynikająca z ogromu bądź dużej wartości zadłużeń. Niekiedy dochodzi do tego w związku z losowymi zdarzeniami takimi jak choroba, innym razem jest to ewidentna wina dłużnika.
We wspomnianej sytuacji jak najbardziej warto złożyć do sądu odpowiedni wniosek. Sąd może rozważyć przyjęcie wniosku lub go odrzucić, ale jest się o co starać. W przypadku istnienia znacznych problemów z wypłacalnością ta droga może okazać się dla dłużnika najkorzystniejsza.
W związku ze zmianami prawa, w ostatnich czasach wniosków o upadłość jest coraz więcej. Nie wszystkie są przyjmowane, ale coraz większa ilość świadczy o tym, że przepisy po zmianach stały się dużo bardziej przystępne dla osób borykających się z problemami finansowymi.
Od czego należy zacząć?
Jak ogłosić upadłość konsumencką w bieżącym roku? Poza tym, że stało się to łatwiejsze z uwagi na większą dostępność informacji, widać też różnice w tym, jak często sądy przyjmują wnioski. Oczywiście podstawą w dalszym ciągu jest wniosek poparty odpowiednim uzasadnieniem.
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej odbywa się wyłącznie drogą sądową. Prawdopodobnie w najbliższym czasie można będzie realizować część formalności przez internet. Dłużnik zainteresowany takim rozwiązaniem składa wniosek. Może to zrobić też wierzyciel, znając sytuację dłużnika.
Istnieją przeszkody, które mogą skutkować natychmiastowym odrzuceniem wniosku. Dłużnik nie może wnioskować o upadłość w przeciągu 10 lat od poprzedniego rozwiązania problemów w ten sam sposób. Możliwość umorzenia długów jest też anulowana w sytuacji, gdy długi te nie są przypisane wyłącznie do jednej osoby (np. spółka).