Ceny wizyt u lekarzy specjalistów są dość kontrowersyjne. Wielu pacjentów nie może pogodzić się z faktem, że cena 15-minutowej konsultacji to nawet 300 lub 400 zł, w przypadku bardzo dobrego, doświadczonego lekarza z bardzo dobrymi opiniami.
Ile powinna kosztować wizyta u specjalisty?
Trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że sam koszt wizyty to jeszcze nie wszystko. Później trzeba będzie wykonać zlecone badania. Badania laboratoryjne, krew i mocz, badania obrazowe takie jak RTG, USG, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, mogą kosztować kolejne kilkaset złotych lub kilka tysięcy złotych. Wydaje się zatem, że prywatne leczenie to przywilej najbogatszych.
Tymczasem wielu zwykłych ludzi decyduje się na prywatne wizyty, ponieważ nie mają oni innego wyjścia, jeśli chcą zadbać o zdrowie. Jeśli chodzi o NFZ, niestety, czas oczekiwania na wizytę u specjalisty jest niezwykle długi. Może to być nawet kilka lat.
Wizyta na SOR
Wizyta na szpitalnym oddziale ratunkowym z pewnością nie należy do przyjemności. Pacjent może udać się na SOR tylko w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia. Niestety, wielu pacjentów nie zdaje sobie z tego sprawy i zgłasza się na Szpitalny Oddział Ratunkowy z problemami, które mogłyby zostać rozwiązane u lekarza rodzinnego.
Problemy finansowe systemu opieki zdrowotnej mają realny wpływ na życie pacjentów. Przyczyniają się do pogorszenia stanu zdrowia wielu ludzi. Pacjenci są zmęczeni i nieszczęśliwi.
Metody leczenia
Czy sposoby leczenia na Narodowy Fundusz Zdrowia oraz sposoby leczenia w gabinetach prywatnych różnią się? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Jeśli chodzi o NFZ, lekarz ma określone metody działania, nie może zlecić niektórych badań, ponieważ nie otrzyma na nie refundacji. Czasem może pojawić się sytuacja, że lekarz doskonale wie, że jakieś badanie mogłoby przynieść odpowiedzi na trudne pytania, ale nie może tego badania zlecić na koszt NFZ.
Lekarz powinien znaleźć odpowiednią dla siebie drogę, również jeśli chodzi o formę zatrudnienia. Dla niektórych odpowiedni będzie etat, dla innych działalność gospodarcza. Założenie własnej przychodni na pewno nie jest łatwe, ale przynosi wiele satysfakcji. Przekształcenie działalności leczniczej warto omówić z prawnikiem i innymi specjalistami, ponieważ jest to poważna decyzja.