Radca prawny to zawód, który często bywa mylony z zawodem adwokata. Nie ma się co temu dziwić, obie te profesje mają bowiem podobny zakres możliwości, a do tego aby je od siebie odróżnić potrzebna jest odpowiednia wiedza.
Jak zostać radcą prawnym
Aby zostać radcą prawnym potrzebne jest nie tylko odpowiednie wykształcenie, ale również konieczne jest odbycie aplikacji, przygotowującej do tego zawodu. Aplikacja radcowska trwa obecnie 3 lata, i uczestniczyć w niej mogą osoby, które ukończyły studia prawnicze. Jednakże nie zawsze konieczne jest poświęcanie trzech lat, aby zdobyć odpowiednie uprawnienia. Ustawa bowiem szereg przypadków, w których można pominąć aplikację i od razu przystąpić do egzaminu jak również tych, w których nie jest konieczne nawet zdawanie egzaminu. Zazwyczaj mowa tutaj o osobach, które posiadają wyższe tytuły naukowe, odbywały inne aplikacje prawnicze lub zdawały egzaminy, na przykład sędziowskie. Często także można uniknąć konieczności uczęszczania na aplikację ze względu na miejsce zatrudnienia.
Co może radca prawny
Jeszcze kilka lat temu radca prawny miał nieco bardziej ograniczone możliwości, szczególnie jak chodzi o reprezentację w sądzie. Obecnie jednak zmiany, które nastąpiły w kilku etapach ułatwiają im występowanie w roli pełnomocnika, mogą nim bowiem być bez problemu tak samo w sprawach karnych i karnoskarbowych, co wcześniej było niemożliwe. Wcześniejsza nowelizacja przepisów umożliwiła im także występowanie w roli pełnomocnika w sprawach rodzinnych takich jak na przykład sprawy rozwodowe, co wcześniej nie było możliwe. Znaczącą różnicą, jak chodzi o zawód adwokata i radcy prawnego jest przede wszystkim to, iż radca prawnych może zostać zatrudniony na podstawie umowy o pracę, czego absolutnie nie można zrobić, gdy mowa o adwokatach.
Jak sprawdzić radcę prawnego
Osoby zainteresowane skorzystaniem z usług konkretnego radcy prawnego mają wiele możliwości, aby go sprawdzić. Przede wszystkim taka osoba jest wpisywana na listę radców prawnych przy Okręgowych Izbach, dzięki czemu można zweryfikować jego uprawnienia. Na pewno jednak najlepszym wyznacznikiem jest to, jaką renomą konkretny radca cieszy się na rynku, nie ma bowiem lepszej reklamy niż klienci zadowoleni z jego usług.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant