Z jakimi kosztami musisz liczyć się kupując dom?

Kupno własnego domu to ogromne wyzwanie. Na rynku nieruchomości jest wiele ciekawych propozycji, które są bardzo zróżnicowane cenowo. Oprócz tego trzeba też pamiętać, że trzeba też ponieść koszty, o których nie wspomina ogłoszenie. Jakie to wydatki? Ile wynoszą?

Notariusz i opłata notarialna

Każda umowa kupna i sprzedaży nieruchomości wiąże się z podpisaniem aktu notarialnego. Tylko wtedy, umowa jest wiążąca i legalna. Oznacza to, że potrzebny jest udział notariusza, którego należy opłacić.

Notariusz pobiera taksę notarialną, której wysokość zależy od wartości umowy. Taksa składa się z dwóch części – kwoty stałej w danym przedziale oraz określonego procentu od nadwyżki ponad wskazaną kwotę.

Przykładowo, kupując dom za 200 000 złotych, musisz zapłacić 1010 zł stałej opłaty oraz 0,4% nadwyżki ceny ponad 60 000 zł. W sumie jest to 1010+0,4%*140 000. Dokładnie wyniesie to, więc 6610 zł. Za każdą dodatkową kopię aktu trzeba będzie osobno dopłacić.

Podatek PCC

Kupując nieruchomość z rynku wtórnego musisz też zapłacić podatek od czynności cywilno-prawnej. Wynosi on 2% ceny nieruchomości. Nie będzie to duża kwota. W przypadku wspomnianej nieruchomości o wartości 200 000 będzie to 400 zł.

Wysokość podatku jest obliczana procentowo od wartości transakcji. Im jest ona wyższa, tym wyższy będzie podatek. Zależność ta jest dość oczywista i łatwa do zrozumienia, a co ważne – jest łatwa do wyliczenia.

Jest to stosunkowo mała kwota w porównaniu z opłatą jaką trzeba wnieść u notariusza, ale nie można jej lekceważyć. Podatek koniecznie trzeba zapłacić. Nie jest to coś, o czym można zapomnieć.

Pośrednik

Jeśli kupujesz dom przez pośrednika to oczywiście, trzeba też zapłacić za jego usługę. Jej koszt wynosi zazwyczaj pomiędzy 2,5 do 3% wartości transakcji. Nie ma jednak nigdzie ustalone, czy koszt ten powinien ponosić sprzedawca czy kupujący. Warto więc upewnić się jeszcze przed zakupem.

Czasami koszt usługi pośrednika jest dzielony na pół na obie strony umowy. Podobnie praktykuje się jeśli chodzi o opłatę taksy notarialnej. Jednak sprawy te są do uzgodnienia między stronami transakcji, bo żadne przepisy nie regulują tego, kto ma płacić. Warto więc pytać, by znać pełną i rzeczywistą cenę nieruchomości.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariusz-bydgoszcz.com.pl.

Post Author: admin