Jaka jest zasada działania e papieru i jak go wykorzystać w przemyśle?

E papier to wynalazek, który cieszy bardzo wielu użytkowników. Sporo właścicieli czytników nie wyobraża sobie rozstania ze swoim ulubionym i nieprzebranym skarbcem książek. Jednak to przede wszystkim przedsiębiorcy powinni zainteresować się elektronicznym papierem, gdyż w zastosowaniach przemysłowych jest to prawdziwa rewolucja.

Historia e papieru

Czy hasło elektroniczny papier to tylko chwyt marketingowy? Zdecydowanie nie. Rzeczywiście, produkty oparte o tę technologię do złudzenia przypominają tradycyjny papier, a czytanie etykiet jest łatwe i niemęczące dla wzroku. Największe doświadczenie na polu rozwoju papieru 21 wieku ma oczywiście firma E Ink Corporation, która jako pierwsza opracowała jego zastosowania komercyjne. Obecnie jednak wiele firm bierze udział w wyścigu o tworzenie coraz wydajniejszych i lepszych rozwiązań, dlatego użytkownicy mają w czym wybierać.

Zasada działania e papieru

U podstaw działania tego wynalazku leży całkiem zaawansowana chemia. Pomiędzy dwiema warstwami materiału, pełniącego również rolę elektrod znajduje się polimerowa ciecz pełna rozproszonych cząstek. W podstawowych rozwiązaniach jest to tlenek tytanu. Cała magia dzieje się dzięki wykorzystaniu zjawiska elektroforezy, czyli przyciągania rozproszonych cząstek przez zewnętrzne pole elektryczne. Resztą steruje już „mózg”, czyli układ elektroniczny, który w taki sposób kieruje wytwarzanym polem elektrycznym, aby cząstki układały się w literki i cyferki ulubionych powieści, artykułów oraz treści etykiet. Efektem jest obraz do złudzenia przypominający prawdziwy druk na tradycyjnym papierze.

W pierwszej chwili może nie wydawać się to oczywiste, ale sprawia to, że do wyświetlenia pożądanego obrazu dopływ energii jest konieczny tylko w chwili przewijania strony czy zmiany treści. Dla przedsiębiorców oznacza to wydajne i dynamiczne rozwiązania, usprawniające dowolny proces przemysłowy (przepływ materiału w magazynie, zarządzanie pracą operatorów na liniach produkcyjnych) przy jednoczesnym znacznym obniżeniu zużycia energii.

Zastosowania w przemyśle

Na rynku są już dostępne kolorowe wyświetlacze. A to sprawia, że w rozwiązaniach przemysłowych otwiera się zupełnie nowe pole do stworzenia znacznie wydajniejszych rozwiązań typowych problemów. Obecnie produkty wykorzystujące elektroniczny papier są wykorzystywane choćby jako etykiety z cenami w sklepach czy też rozkłady jazdy autobusów. Użycie koloru sprawia tak naprawdę, że w najbliższych latach te produkty staną się standardem w każdej branży. Przykładowym zastosowaniem jest oznaczanie określonych stref operatorom wózków widłowych. Jeżeli w magazynie na tych samych półkach są umieszczane półprodukty czy produkty z różnych kategorii to użycie kolorowych oznaczeń przyspieszy pracę operatorów. Odczytanie matrix kodu oznaczonego kolorem na elektronicznym papierze z pewnością ułatwi i przyspieszy pracę. Podobnie wygląda sytuacja na liniach produkcyjnych, gdzie zamiast kłopotliwego i drogiego drukowania lubiących się gubić kartek wystarczy komunikować przezbrojenie czy nową partię materiału za pomocą kolorowych, dynamicznie zmieniających się etykiet.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.

Post Author: admin