Zbiorniki ibc to powszechnie stosowane pojemniki do składowania, przechowywania i transportu substancji płynnych. IBC to skrót od Intermediate Bulk Container i dotyczy on dużych kontenerów zbiornikowych. Obecnie są one szeroko stosowane w przedsiębiorstwach produkcyjnych oraz na potrzeby indywidualne.
Charakterystyka zbiorników ibc
Zbiorniki ibc to pojemniki do składowania, przechowywania i transportu różnego rodzaju substancji: chemicznych, kosmetycznych, farmaceutycznych, a nawet produktów żywnościowych. Są więc bardzo często wykorzystywane w różnych dziedzinach gospodarki, a świadczyć może o tym fakt, że znajdziemy je niemal u każdego większego wytwórcy przemysłowego. Zbiorniki ibc są wykonane są z wysokiej gęstości HDPE (wysokiej gęstości polietylenu, używanego do produkcji opakowań), który wykazuje niezwykłą odporność na większość agresywnych chemikaliów. Materiał ten jest też odporny na pęknięcia i szkodliwe promieniowanie UV.Nieodzownym elementem zbiornika ibc jest krata zewnętrzna wykonana ze stali nierdzewnej i drewniana paleta, do której pojemnik jest trwale przymocowany, co zwiększa bezpieczeństwo jego transportu czy składowania. Zbiorniki ibc obecne w wielu zakładach produkcyjnych posiadają stosowne certyfikaty i atesty w zależności od rodzaju przechowywanej w nich cieczy (inne przepisy obowiązują w przypadku związków chemicznych, a inne jeśli mamy do czynienia z żywnością, gdzie regulacje są jeszcze bardziej restrykcyjne).
Indywidualne wykorzystanie zbiorników ibc
Zbiornik ibc jest również częstym bywalcem przydomowych ogródków. Zastępuje zbiornik na wodę deszczową, co przyczynia się do ograniczenia kosztów rachunków za wodę oraz do zwiększenia troski o środowisko naturalne. Duża pojemność zbiornika (nawet 1000l) pozwala zgromadzić znaczne ilości deszczówki, której z powodzeniem można używać w trakcie suchego i upalnego lata.Tego typu zbiornik ibc na wodę deszczową montuje się najczęściej pod rynną, dzięki czemu woda nie spływa do kanalizacji tylko jest gromadzona wewnątrz zbiornika. Obecnie toczy się burzliwa dyskusja na temat ograniczonych zasobów wody w przyrodzie, a coraz bardziej upalne i suche lata powodują, że taki zbiornik wydaje się koniecznością w gospodarstwie domowym, a być może za jakiś czas stanie się obowiązkiem mieszkańców.Warto też podkreślić, że producenci kontenerów oferują również mniejsze pojemności zbiorników ibc: nawet od 300 litrów, co świetnie sprawdzi się na małych działkach lub w miejscach, gdzie nie ma konieczności składowania aż takiej pojemności wody.