Czym się kierować, szukając biura do wynajęcia?

Prowadzenie własnego biznesu to zwykle spore wyzwanie. Po pokonaniu trudności związanych z wypełnianiem dokumentów, rejestracją działalności etc., przychodzi czas na decyzje związane z praktyczną stroną działalności. Jedną z nich jest znalezienie lokalu. Biura do wynajęcia w Katowicach czy może w Warszawie? Czym się kierować przy wyborze?

Lokalizacja

Wielu początkujących przedsiębiorców wyobraża sobie, że najlepszym miejscem do wystartowania z własną działalnością jest Warszawa. Stolica przyciąga prestiżem, wysokimi biurowcami, świetną lokalizacją w centrum kraju. Młodzi, wykształceni ludzie chętnie decydują się na przeprowadzkę do Warszawy w poszukiwaniu lepszej pracy i atrakcyjnych zarobków.Warto zauważyć, że obecnie wiele regionów kraju prężnie się rozwija.

Stolica nie jest jedynym miastem z nowoczesnym budownictwem i dobrze rozwiniętą infrastrukturą. Wiele młodych osób, a co za tym idzie – potencjalnych pracowników, wybiera uczelnie poza granicami centrum (np.: w Krakowie, Poznaniu, Gdańsku), których poziom niewiele różni się od ośrodków naukowych w stolicy. Szukanie biura do wynajęcia w Katowicach, Krakowie lub Szczecinie nie jest więc pozbawione sensu.

Ceny

Ceny biur do wynajęcia znacząco różnią się w zależności od miejsca. Najwyższe są w Warszawie. Drogo jest także we Wrocławiu, Krakowie i Trójmieście. Zdecydowanie mniej płaci się za biura do wynajęcia w Katowicach, Łodzi i Lublinie. Dla przedsiębiorcy, zwłaszcza początkującego, liczy się każdy grosz. Warto zatem rozważyć ulokowanie biznesu poza centrum kraju. Mniejsze miasta oferują dobrą komunikację miejską i międzymiastową, wygodne hotele i modne restauracje, a do tego niższe ceny za wynajem.Patrząc na wysokość czynszu, nie należy pomijać kwestii prawnych.Trzeba sprawdzić, czy opłaty zapisane w umowie uwzględniają różne opłaty dodatkowe (na przykład za parking i powierzchnie wspólne, jak kuchnia czy sale konferencyjne), eksploatacyjne. Warto uregulować także zasady dotyczące podwyżki czynszu lub wypowiedzenia umowy najmu.

Otoczenie

Zwracając uwagę na dogodną, prestiżową lokalizację i wysokość opłat, często ignoruje się otoczenie – zarówno to najbliższej biura, jak i wygląd całego miasta. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku biznesów, które wymagają bezpośrednich kontaktów z klientami z dalszych regionów kraju lub z zagranicy. Miasta, w których króluje beton i stare, zaniedbane budownictwo, nie sprawia dobrego wrażenia.Łatwiej znaleźć biura do wynajęcia w Katowicach, Szczecinie czy Krakowie w dobrej cenie i ładnym otoczeniu niż w przypadku szukania w stolicy. Warszawa co prawda ma wiele parków i zieleni miejskiej, ale te najbardziej atrakcyjne miejsca mają naprawdę wysokie ceny.

Znalezienie biura do wynajęcia nie jest zadaniem łatwym. Niemniej warto rozważyć miejsca, które z pozoru mogą wydawać się mniej prestiżowe – mogą pozytywnie zaskoczyć.

Post Author: admin