W powszechnej świadomości uważa się, że typowa praca na etacie, polegać powinna na codziennych „odwiedzinach” wybranego miejsca pracy i świadczeniu z tego tytułu usług na rzecz pracodawcy. Trzeba jednak podkreślić, że na tym ideologicznym monolicie, pojawia się coraz więcej rys. Jedną z nich jest praca home office.
Dlaczego praca zdalna jest opłacalna?
Pomijając kwestie bezpieczeństwa i higieny, praca zdalna jest przede wszystkim tańsza. Pracodawca nie musi bowiem utrzymywać miejsca pracy wybranego pracownika, w tym komputera, drukarki i łącza internetowego. Ze wszystkich tych narzędzi pracownik korzysta sam i to we własnym zakresie. Zwłaszcza, jeśli zużycie materiałów biurowych jest stosunkowo niewielkie.
Nie można też przejść obojętnie według wielu badań, z których wynika, że praca zdalna jest po prostu bardziej wydajna i – z reguły – stoi na wysokim poziomie. Dotyczy to zwłaszcza tych sytuacji, gdy wiąże się ona z pełną niezależnością od zakładu pracy, to jest wtedy, gdy jest wykonywana np. przez freelancera.
Dojazd do pracy? Ależ skąd!
Wiele osób – zwłaszcza należących do tzw. młodego pokolenia – uważa, że dojazd do pracy wiąże się z bardzo dużymi kosztami, których oni nie chcą ponosić. Faktem jest, że osoba która mieszka około 15 – 20 kilometrów od zakładu pracy, musi wydać na paliwo około 200 – 300 złotych miesięcznie, co – w rozliczeniu rocznym – przedkłada się nawet na 3600 złotych netto.
W pracy home office nie ma takich ograniczeń. Jedynym kosztem ponoszonym przez pracownika, jest w tym przypadku koszt energii elektrycznej, tudzież niektórych materiałów biurowych. Co ważne – Praca home office nie musi być realizowana w ściśle określonych godzinach. To z kolei wiąże się z brakiem konieczności wychodzenia do pracy w porze nocnej, czy też wczesnym rankiem.
Liczą się koszty
Wiele osób zaczyna odczuwać niezadowolenie w kontekście umów o pracę. Nic w tym dziwnego, skoro średnio prawie jedna trzecia wynagrodzenia, to w jej przypadku różnego rodzaju opłaty, podatki i inne daniny. Rozliczanie się w oparciu o umowę o dzieło jest w tym przypadku dużo wygodniejsze i korzystniejsze dla pracownika, który płaci jedynie stawkę podatku dochodowego.
Podsumowując, praca home office nie jest już pieśnią przyszłości. Zwłaszcza, że coraz więcej osób docenia wynikające z niej korzyści. Nawiasem mówiąc, na rynku pracy rośnie liczba jednoosobowych przedsiębiorstw, które działają właśnie w tym trybie. Z ich punktu widzenia, jest to rozwiązanie niezwykle korzystne, gdyż zapewnia pełną niezależność.