Na czym polega home staging?

Gdy właściciele pojazdów chcą zmienić fabryczne ustawienia swoich aut czy motocykli, poddają je tuningowi. Takiemu podrasowaniu warto także poddać nieruchomość, gdy jej wystrój lub funkcjonalność są przestarzałe, nieatrakcyjne, nienowoczesne i przez to trudne do zbycia lub wynajmu. Zmiana wyglądu nieruchomości jest przedmiotem zainteresowania marketingowej techniki zwanej home staging, która przed laty narodziła się w USA.

Home staging, czyli kupowanie oczami

Ze sprzedażą jest tak, jak z jedzeniem – zanim poznamy smak zachwycić nas powinien wygląd potrawy. Podobnie jest w przypadku nieruchomości, którą chcemy kupić lub wynająć. Mieszkanie czyste, przewietrzone, o miłym zapachu, z odświeżonymi ścianami na pewno zyska większe zainteresowanie, niż mieszkanie ciemne, zakurzone, z nieumytymi oknami i pajęczynami na sufitach oraz z niezbyt przyjemnym zapachem.

Szybciej znajdziemy chętnego klienta, gdy umyjemy okna, wymienimy uszkodzone szyby, naprawimy schody i dach, niż gdy poinformujemy, że takie prace trzeba wykonać. Ludzie wolą zapłacić więcej, ale przyjść na gotowe.

Jedną z najważniejszych technik home stagingu jest umieszczanie w ofercie wysokiej jakości fotografii nieruchomości. Profesjonalni home stagerzy potrafią przygotować każde wnętrze do sesji zdjęciowej, a następnie wykonać takie fotografie, które eksponują atuty miejsca, a ukrywają jego niedoskonałości.

Home staging w Polsce

Home staging studia w warunkach polskich jest usługą stosunkowo młodą, ale rozwojową – grono właścicieli nieruchomości poszukujących dobrych home stagerów wciąż poszerza się.

Praca specjalistów od przygotowywanie nieruchomości pod sprzedaż lub wynajem jest trudna i czasochłonna. Przygotowanie mieszkania lub domu tak, aby spełniał on oczekiwania docelowej grupy klientów wymaga często zatrudnienia wielu podwykonawców (ekipy remontowe, instalatorzy, dekoratorzy wnętrz itp.). Wynagrodzenie home stagerów nie należy do niskich – średnie stawki za godzinę konsultacji zaczynają się od około 100-150 złotych. W USA godzina usług kosztuje powyżej 100 dolarów. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że dobry home stager jest w stanie zwiększyć cenę nieruchomości o więcej, niż 10% jej wartości, to na pewno inwestycja w home staging jest opłacalna.

Post Author: admin