Jak odnaleźć się na rynku pracy w XXI w.?

Bez względu na to z jakiego powodu musimy zacząć szukać pracy zawsze powinniśmy najpierw zbadać rynek i obowiązujące trendy, a dopiero potem wziąć się za przygotowywanie CV oraz rozsyłanie aplikacji. Powinniśmy ustalić nasze mocne strony i maksymalnie się na nich skupić, tak żeby zaprezentować się potencjalnemu pracodawcy w jak najkorzystniejszy sposób.

Jak stworzyć listę swoich mocnych stron?

Można zacząć od analizy naszego poprzedniego, czy też obecnego stanowiska. Zastanowić się jakie cechy i umiejętności musimy wykorzystywać, żeby nasza praca była efektywna. Jakie są przed nami stawiane wyzwania i co należy do naszych obowiązków, a w związku z tym, z czym sobie radzimy doskonale, a co sprawa nam trudność.

Żeby określić nasze atuty możemy też skontaktować się z profesjonalną firmą https://kreatorzykariery.pl, która zajmuje się między innymi pisaniem CV oraz przygotowaniami do procesów kwalifikacyjnych. Po krótkiej rozmowie, wywiadzie będą w stanie pomóc nam wybrać cechy, które będą cenne dla pracodawców poszukujących wyróżniających się na rynku pracy pracowników.

Czy dobre CV wystarczy?

W dzisiejszych czasach wyróżniające się CV w dwóch językach to niezbędne minimum przy aplikacji na wiele stanowisk. Pracodawcy często proszą również o napisanie listu motywacyjnego, po którym wstępnie będą mogli ocenić, czy dana osoba będzie pasować do ich firmy – w wielu z nich liczą się bowiem nie tylko umiejętności, ale nawet podejście do życia, czy zainteresowania, które pozwolą stworzyć dobrą, sprzyjającą rozwojowi firmy atmosferę.

Bardzo ważnym elementem poszukiwania pracy stały się też wszelkiego rodzaju portale skupiające pracodawców i pracowników. Odpowiednio przygotowany profil zawodowy na LinkedIn, czy Goldenline może sprawić, że nasz wymarzony pracodawca sam się do nas zgłosi. W przygotowaniu takiego profilu również pomogą https://kreatorzykariery.pl.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Przede wszystkim należy zachować spokój. Stres to najgorszy wróg przyszłego pracownika – sprawia, że nie myślimy jasno, czasem nawet mamy problem z formułowaniem prostych zdań. Dobre zaprezentowanie się, gdy nie możemy wydobyć z siebie głosu jest właściwie niemożliwe.

Przed rozmową kwalifikacyjną powinniśmy dokładnie przygotować się do rozmowy o naszych mocnych stronach. Dla pracodawcy ważne będzie, żebyśmy mogli poprzeć wymienione w CV cechy konkretnymi przykładami osiągnięć, czy postępowania z naszej przeszłości – potwierdzone atuty będą mieć większe znaczenie niż ich ogromna ilosć. Należy więc w CV wymienić tylko te, które faktycznie opisują naszą osobę.

Post Author: admin