Jakie błędy popełniają kandydaci do pracy?

Poszukiwanie pracy uważane jest za stresujące zajęcie. Na poziom stresu ma wpływ poziom niepewności, który można zmniejszyć. Wystarczy do procesu rekrutacyjnego dobrze się przygotować na każdym etapie.

Jakie błędy najczęściej popełniają kandydaci? Jak się przed nimi ustrzec?

1. Poszukiwanie pracy, przeglądanie ofert. To bardzo ważny etap. Wiadomo, że są okresy, gdy jest tzw. „rynek pracownika” i w ofertach można wybierać i przebierać i tzw. „rynek pracodawcy”, gdy ofert jest mniej. W obu przypadkach należy się do procesu rekrutacji przygotować. W końcu chcemy zdobyć pracę, która nie tylko będzie źródłem utrzymania, ale w której spędza się znaczną część dnia. Nie warto łapać się byle czego i przeżywać mąk. Trzeba zatem zastanowić się gdzie chcemy pracować (ile czasu poświęcać na dojazd), na jakim stanowisku, jaki poziom zarobków nas interesuje, jakie są inne oczekiwania (pakiety socjalne, godziny pracy), co możemy zaoferować potencjalnemu pracodawcy (mocne strony charakteru, doświadczenie zawodowe, umiejętności).

2. Idealne CV. To etap, w którym popełnia się najwięcej błędów. Po pierwsze kandydaci przygotowują jedną wersję CV, zwykle oklepane i sztampowe, a następnie wysyłają do wszystkich pracodawców. Bardzo często spotyka się zdjęcia z wakacji, imprezy, wycięte z innego zdjęcia, niewyraźne. Po prostu nie do zaakceptowania. Specjaliści od rekrutacji zgodnie zaś twierdzą, że przysyłane życiorysy są nie do przyjęcia – zawierają mało istotne informacje, oklepane wyrażenia, są za długie.

Dlatego nie przykuwają uwagi, lądują w koszu, zamiast skutkować zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną. Kandydat nie ma świadomości, że to pierwsze spotkanie z potencjalnym pracodawcą i że ten na przejrzenie dokumentu poświęca zaledwie parę sekund, podczas których zapada decyzja o dalszym losie. By życiorys nie przepadł na tle innych zgłoszeń, trzeba stworzyć idealne CV. A idealne CV to spersonalizowane, przygotowane zgodnie z najnowszymi wytycznymi i wymaganiami. Pomóc w przygotowaniu takiego dokumentu mogą różne poradniki albo kreatory.

3. Rozmowa kwalifikacyjna. Najczęstszym błędem popełnianym przez kandydatów jest brak choćby najmniejszej wiedzy o firmie, do której się aplikuje. W dalszej kolejności wymieniany jest brak przekonania o własnej osobie, doświadczeniu i wykształceniu. Pracodawca wie, jakiej osoby szuka. Niepewność i wątpliwości u kandydata utwierdzą go w przekonaniu, że nie jest to właściwa osoba.

Post Author: admin