Plusy i minusy pracy za granicą

Chociaż szczyt wyjazdów do pracy za granicą mamy już za sobą, to jednak wiele osób nadal decyduje się na podobny krok. Co skłania naszych rodaków do porzucenia dotychczasowego życia i zaczęcia wszystkiego od początku w innym państwie?

Dlaczego Polacy wyjeżdżają z kraju za pracą?

Każdy, kto zdecydował się na zamieszkanie i podjęcie zatrudnienia w innym kraju z pewnością powie, że była to jedna z najtrudniejszych decyzji w jego życiu. Zmiany nigdy nie są łatwe, a co dopiero tak poważne. Samodzielne życie z dala od rodziny i przyjaciół wiąże się z dużym stresem. Decyzja o wyjeździe wymaga więc zawsze sporo odwagi.

Dlaczego zatem praca za granicą wdaje się dla wielu osób najlepszym rozwiązaniem? Odpowiedzią są lepsze warunki życia i wyższa płaca w państwach bogatszych od Polski. Szczyt wyjazdów miał miejsce 15 lat temu. Włączenie Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku spowodowało, że wiele osób zyskało perspektywę lepszego, bardziej dostatniego życia na zachodzie Europy. Obecnie sytuacja na rodzimym rynku pracy znacznie się poprawiła. Ludzie jednak nadal wyjeżdżają w poszukiwaniu szczęścia w innych częściach świata.

Plusy pracy za granicą

Jak już zostało wspomniane, praca za granicą wiąże się z reguły z wyższymi zarobkami. Wiele osób zaznacza, że po odjęciu kosztów życia mogą one odłożyć dużo więcej pieniędzy, niż mieszkając i pracując w Polsce. Nie bez znaczenia są także lepsze możliwości rozwoju zarówno zawodowego, jak i osobistego. Zamieszkanie w Wielkiej Brytanii lub w Niemczech dla niektórych osób oznacza również większy prestiż.

Porzucenie dotychczasowego życia i zaczęcie wszystkiego od początku w innej części świata jest dla niektórych osób bardzo kuszącym wyzwaniem. Stanowi przygodę oraz możliwość sprawdzenia siebie i własnych umiejętności przetrwania w każdych warunkach. Jest również idealną okazją do zdobywania nowych doświadczeń, znajomości oraz do poznania odmiennych kultur.

Minusy emigracji zarobkowej

Dla sporej części emigrantów praca za granicą łączy się z tęsknotą za krajem i pozostawioną w nim rodziną i grupą przyjaciół. Towarzyszy im bolesna świadomość, że omija ich wiele wydarzeń związanych z życiem bliskich im osób. Konieczność dostosowania się do obcej kultury i zwyczajów również może być wadą pracy poza granicami Polski.

Do wspomnianych minusów dochodzą również problemy związane ze znajomością języka obcego. Osoby słabo znające język napotykają trudności praktycznie na każdym kroku. Załatwienie prostej sprawy w urzędzie lub wynajem mieszkania stają się problemami nie do przejścia. Osoba, która nie zna języka obcego traci swoją samodzielność i musi prosić o pomoc innych. Chcąc rozpocząć życie w innym państwie należy zadać sobie pytanie, czy jesteśmy do tego odpowiednio przygotowani. Tylko wtedy będziemy zadowoleni z podjętej decyzji.

Post Author: admin