Dlaczego warto wprowadzić system andon do swojego przedsiębiorstwa produkcyjnego

Na przestrzeni czasu opracowano coraz bardziej wydajne sposoby rozwiązania pracą na taśmie czy linii produkcyjnej, tak by wyeliminować przestoje i błędy związane na przykład z zawodnymi maszynami. Bardzo dużą rolę odegrał w tym system andon, który jest jednym z elementów tak zwanej Lean production.

Wdrażanie systemu Andon do przedsiębiorstwa

System andon może być współcześnie wdrożony praktycznie do każdego przedsiębiorstwa, w którym praca wykonywana jest na linii produkcyjnej czy w systemie taśmowym. Wdrożenie systemu Andon do konkretnego przedsiębiorstwa wymaga jednak pewnego przygotowania, zaprojektowania go do konkretnego środowiska, przetestowania, oraz ewentualnego wykrycia błędów. Dzięki temu system andon będzie pracował bezbłędnie i pozwoli na szybkie reagowanie wtedy, gdy na jakimś etapie produkcji dojdzie do pojawienia się błędów. Właśnie po to opracowano system andon, który ma swój rodowód w Japonii, a dokładnie w koncernie Toyoty. To właśnie tam po raz pierwszy zaczęto sygnalizować pojawiające się w czasie produkcji błędy za pomocą odpowiednich sygnałów świetlnych. Właśnie na tym bardzo dużym uproszczeniu i skrócie opiera się system andon, który rzecz jasna na przestrzeni lat ewoluował między innymi w związku z rozwojem informatyki.

Co daje wdrożenie systemu Andon do przedsiębiorstwa

Wdrożenie tego sposobu sygnalizowania błędów to jeden z krok milowych w rozwoju każdego z przedsiębiorstw, które produkują różne dobra. To właśnie dzięki temu prace nad linią produkcyjną mogą być prowadzone bardziej efektywnie. Jeżeli na jakimkolwiek etapie produkcji wykryje się błąd, zapalają się ostrzegawcze światła, które informują o tym, czy prace mogą być kontynuowane, czy też należy je przerwać. W ten sposób łatwiej wykryć błędy i minimalizować kolejne koszty związane z produkcją już uszkodzonego elementu. Generuje to dużo mniejsze koszty związane z odpadami. Odpowiedni sposób podziału linii produkcyjnej i pracy pozwala na kontynuowanie kolejnych etapów, nawet po zatrzymaniu produkcji na jednym z nich.

Kiedy wdrożyć system andon

Kiedy wdrożyć system do swojego przedsiębiorstwa produkcyjnego? Najlepiej zrobić to jak najszybciej, bo to współcześnie jeden z najlepszych sposobów na zarządzanie produkcją, minimalizowanie strat. W perspektywie czasu system ten pozwala zatem na ogromne oszczędności i mniejsze generowanie na przykład odpadów, uszkodzonych elementów nienadających się do sprzedaży.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Signalo.

Post Author: admin