Wielu przedsiębiorców widzi na swoich fakturach za energię elektryczną karę za ponadumowne zużycie energii biernej indukcyjnej. Co to oznacza w rzeczywistości? Czy w firmach tych zużyto za dużo prądu? Skąd wzięła się ta kara i dlaczego trzeba ją płacić?
Mniejsze koszty
Kompensacja mocy biernej pozwala na oszczędzenie pieniędzy. Po prostu nie płaci się za nią lub płaci się mniej. Zanim jednak zaczniesz planować korzystanie z kompensacji mocy biernej sprawdź jak w Twoim wypadku prezentuje się energia bierna na fakturze. Musisz przejść do rubryki „opłaty za nadwyżkę energii biernej indukcyjnej”. W tej linii powinna znajdować się jedynie opłata abonamentowa, której wartość jest stała. Jeżeli naliczane są również inne, dodatkowe opłaty, np. całodobowa, szczytowa, pozaszczytowa, to niestety, ale płacisz za energię bierną.
Może się okazać, że kosztuje Cię ona nawet kilkaset złotych w miesiącu. Jeśli opłaty są niewielkie to nie warto inwestować w urządzenia do kompensacji energii. Czas ich zwrotu wynosiłby wiele lat. W normalnych układach, zakup urządzenia do kompensacji zwraca się w ciągu czterech miesięcy do kilku lat. Wszystko zależy od tego ile wynosi zużywana przez Ciebie energia bierna indukcyjna.
Kompensacja mocy biernej obliczenia
Zanim zainwestujesz w kompensatory musisz policzyć, kiedy taka inwestycja Ci się zwróci. Obliczenia te są dość trudne dla amatora. Możesz, więc poprosić o pomoc fachowca. Musisz jednak wiedzieć, że współczynnik mocy biernej jaki dopuszczają dostawcy prądu waha się od 0,2 do 0,4. Jeśli go przekroczysz – płacisz więcej. W Twoim interesie leży, więc skorzystanie z kompensatorów, które pozwolą Ci na utrzymanie tego współczynnika na jak najniższym poziomie.
Mniejsze straty
Pamiętajmy też, że przesył energii elektrycznej wiąże się z pewnymi stratami. Oczywiście, ich koszty ponosi płatnik. Utrzymywanie współczynnika mocy biernej na niskim poziomie pozwala zmniejszyć straty i wpływa pozytywnie na niezawodność układów.
Żywotność sprzętu
Udowodniono też, że kompensacja energii biernej pozwala na wydłużenie żywotności kabli i innych elementów sieci zasilających. Być może nie myślisz o tym w tej chwili, ale jest to realna szansa na oszczędność w przyszłości. Dłuższa żywotność kabli to mniej napraw, wymian i zmian. To także mniejsze ryzyko przestojów w pracy.