Instalacja oświetlenia awaryjnego jest w wielu przypadkach niezbędna ze względów bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że należy ją wykonać zgodnie z aktualnymi przepisami. To oznacza, że w niektórych rodzajach budynków jej montaż jest obowiązkowy.
Gdzie musi się znaleźć oświetlenie ewakuacyjne?
Zautomatyzowane oświetlenie awaryjne musi być zainstalowane w pomieszczeniach widowiskowych, teatrach, kinach, muzeach, a także czytelniach i lokalach rozrywkowych. Jego montaż jest również obowiązkowy w halach sportowych i innych budynkach użyteczności poblicznej.
Należy jednak pamiętać, że powyższa zasada dotyczy jedynie tych budynków, które mogą jednorazowo pomieścić więcej niż 200 osób. Z kolei w przypadku sal sportowych, a także mieszkań zbiorowych, hal produkcyjnych i magazynowych dochodzi jeszcze metraż, który musi być większy niż 2000 m2.
Oświetlenie dróg ewakuacyjnych
Drogi ewakuacyjne to kolejne miejsce, w którym musi być zainstalowane oświetlenie awaryjne. Dzięki niemu znajdujące się w budynku osoby mogą uciec w bezpieczne miejsce nawet wówczas, gdy zanika „tradycyjne” oświetlenie, a instalacja elektryczna 230/400 V przestaje działać.
Oświetlenie to powinno zostać również zainstalowane w miejscach, które przeznaczone są do ewakuacji osób o ograniczonych zdolnościach ruchowych. Zasada ta dotyczy również budynków o znacznej wysokości, a także pomieszczeń, które są oświetlone jedynie za pomocą światła sztucznego.
A z pomieszczeniami tymczasowymi i namiotowymi?
Warto zauważyć, że oświetlenie awaryjne musi być również zainstalowane w pomieszczeniach namiotowych i tymczasowych. Oczywiście warunkiem determinującym konieczność jego instalacji jest wykorzystanie ww. budynków do organizacji przedsięwzięć z udziałem ludzi.
W takim przypadku oznacza to, że system opraw oświetlenia awaryjnego musi być wyposażony w specjalne urządzenia podtrzymujące jego właściwą temperaturę pracy. Dzięki temu może on pracować niezawodnie w każdych warunkach.