System oświetlenia awaryjnego to nie tylko oprawy, zasilanie i sterowanie, ale też przewody. Są one niezbędne do zasilenia opraw, obsługi systemu automatyki, a także zapewnienia niezawodności całego systemu. Jakie kable powinny się w nim znaleźć? Jakie są ich właściwości?
Specjalny kabel do specjalnych zadań
W pełni zautomatyzowane oświetlenie awaryjne to system, w którym całość musi działać nawet w przypadku zaistnienia wielu różnych awarii jednocześnie. Jednym z „czynników ryzyka” jest pożar, który potencjalnie zagraża integralności całego systemu.
Kable wchodzące w skład oświetlenia awaryjnego powinny być zaprojektowane tak, aby znieść działanie wysokich temperatur. Istotną kwestią jest nie tylko zachowanie ich integralności, ale też zapobieżenie sytuacji, gdy paląca się izolacja mogłaby doprowadzić do zatrucia.
Jak długo musi działać kabel do oświetlenia?
W instalacjach takich jak oświetlenie awaryjne, kable muszą działać nawet przez kilka godzin. Ich konstrukcja musi zabezpieczyć je przed działaniem ciepła na tak długi czas, jaki jest wymagany w przypadku danej instalacji. Jest to wymóg obowiązkowy, narzucony przez przepisy prawne.
Jeśli zatem system oświetleniowy ma działać przez dwie godziny, to kable muszą działać co najmniej przez tak długi czas. W tym celu montuje się je w specjalnych korytkach i instalacjach ppoż, których zadaniem jest ograniczenie skutków działania ciepła na kabel.
Konstrukcja kabla
Zwykle oświetlenie awaryjne jest zasilane napięciem kilkunastu lub kilkudziesięciu Volt. To oznacza, że instalacja awaryjna nie musi zapewniać tak dużej mocy, co typowe okablowanie 230/400 V. Mimo to musi być on zaprojektowany tak, aby działać nawet w przypadku dużego obciążenia.
Reasumując, kabel w awaryjnym systemie oświetlenia odgrywa kluczową rolę. Dlatego tak ważne jest, aby jego konstrukcja zapewniała bezpieczeństwo wszystkim osobom, które korzystać będą z instalacji awaryjnej.