Czym jest druk sublimacyjny i czy to się opłaca?

Druk sublimacyjny jest dość specyficzną formą, która nie jest wprawdzie jeszcze tak popularna jak jej inne formy, jednak stale zyskuje zwolenników. Na czym polega sublimacja na koszulkach i czy drukowanie w ten sposób naprawdę się opłaca?

Druk sublimacyjny – na czym polega?

Drukowanie sublimacyjne to technika druku, która wykorzystuje zjawisko sublimacji. W tym wypadku wydruk jest wykonywany specjalnymi tuszami, które są nanoszone na papier transferowy, a następne za pomocą pras o wysokiej temperaturze przenoszony jest na odzież. Najczęściej taka forma druku jest wykorzystywana w przypadku odzieży sportowej wykonanej z poliestru, ale nie tylko. Sublimacja doskonale sprawdzi się w przypadku produkcji odzieży, ale także nadruków na butach, czy innym materiałach. Ponieważ jest on odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne, można go wykorzystać także w przypadku produkcji odzieży wierzchniej.

Jakie zalety ma sublimacja na koszulkach?

Druk sublimacyjny na tkaninach to doskonałe rozwiązanie w wielu przypadkach. Po pierwsze takie nadruku są niesamowicie wytrzymałe trwałe, a więc da się ich zdrapać, nie ścierają się także po praniu. Po drugie druk sublimacyjny jest bezwonny i ekologiczny, co oznacza, że może być stosowany do ubrań dziecięcych, czy w pokojach dziecięcych. Poza tym warto zaznaczyć, że jest to jedna z technologii druku numerycznego, czyli daje możliwość wydruku niskich nakładów. Można zdecydować się na druk sublimacyjny już od jednej sztuki danego produktu i wcale nie wiąże się to z dużymi kosztami. Można zdecydować się bez problemu także na dodruk, jeżeli zachodzi taka potrzeba.

Sublimacja na koszulkach to dobre rozwiązanie, gdyż nie ma obecnie lepszego sposobu na to, aby uzyskać tak wytrzymały, solidny nadruk na odzieży. Mimo że taka forma druku na tkaninach nie jest jeszcze rozpowszechniona, to bez wątpienia jest to coś godnego uwagi. Wszystko, co można zaprojektować na ekranie do sublimacji, można umieścić na koszulkach lub innych elementach odzieży. Mogą być to zarówno zdjęcia, jak i ilustracje, grafiki, czy inspirujące teksty. Możliwości są niemalże nieograniczone.

Czy sublimacja będzie najlepszym wyborem?

Mimo że druk sublimacyjny ma wiele ciekawych funkcji, to oczywiście nie zawsze będzie to najlepsze rozwiązanie. Trzeba wziąć pod uwagę swoje oczekiwania, potrzeby, ale także budżet. Bardziej klasyczne formy druku na pewno będą mniej kosztowne, jednak także mniej trwałe.

Post Author: admin