Czym jest druk sublimacyjny?

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się Druk sublimacyjny. Nowe metody druku powstają w miarę postępu technologicznego w zakresie poligrafii. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest nadruk sublimacyjny, a także wymienimy jego najważniejsze zalety. Warto mieć na uwadze, że jest to technika druku, która wykorzystuje zjawisko sublimacji.

Zalety druku sublimacyjnego

Przy pomocy specjalnych atramentów na bazie wody wykonywany jest wydruk. Wykorzystuje się również papier transferowy. Później pod dużym ciśnieniem i w wysokiej temperaturze przenosi się wydruk na przedmiot, który jest pokryty poliestrowym lakierem. Nadruk sublimacyjny na tkaninach i wielu różnych innych elementach tekstylnych można wykonać za pomocą tej metody druku. Elementy tekstylne to przede wszystkim blachy aluminiowe, kubki porcelanowe oraz namioty reklamowe. Techniką nanoszenia wzorów jest druk sublimacyjny. Na różnych podłożach, jak chociażby tekstylia, nanosi się nadruki. Wysoka jakość i trwałość nadruku to oczywiście główne zalety druku sublimacyjnego. Do tego można jeszcze doliczyć nieszkodliwość dla środowiska naturalnego i zdrowia oraz niskie koszty.

Technika druku

Warto wspomnieć, że specjalistyczne modele drukarek atramentowych wykorzystuje się do druku sublimacyjnego. Należy doliczyć jeszcze dedykowany tusz oraz papier. Wiele nowych metod druku powstało wraz z dynamicznym rozwojem przemysłu poligraficznego. Sublimacja druk to prosta i skuteczna technika stosowana do przenoszenia grafik na powierzchnie polimerowe różnego rodzaju. W przypadku różnorodnych materiałów promocyjnych sprawdza się naprawdę bardzo dobrze. Barwnikami wiążącymi się wyłącznie z włóknami poliestrowymi są tusze sublimacyjne. Barwnik ulega podgrzaniu w czasie dociskania wzoru do tkaniny w termoprasie. W ten sposób zmienia swój stan skupienia ze stałego na gazowy. Nie ulega wątpliwości, że bardzo trwały na tkaninach jest druk sublimacyjny. Dodatkowo nie blaknie i nie ściera się w trakcie prania. Wybrane modele drukarek atramentowych wykorzystuje się do druku sublimacyjnego. Sprzęt pozwalający drukować obrazy o różnej wielkości można spotkać na sklepowych półkach. Dedykowane oprogramowanie wyposażone w funkcję korygowania barw znajduje się w komplecie z drukarką.

Post Author: admin