Dokumentacja firmowa

Prowadzenie działalności gospodarczej, to praca dla siebie, na swoich warunkach. Coraz więcej ludzi decyduje się na założenie własnej firmy, dzięki temu mogą dowolnie rozporządzać swoim czasem i budować swój sukces zawodowy. Jednak firma nie jest zabawką, jest ciężką pracą, którą trzeba porządnie zorganizować.

Jak przechowywać dokumenty w firmie

Bardzo ważną kwestią, której nie należy zaniedbać, jest przechowywanie dokumentacji firmowej w odpowiednich warunkach. Dokumenty firmowe, to nie są zwykłe domowe dokumenty, których nie trzeba przechowywać w żaden sposób. Przechowywanie dokumentów firmowych, powinno się odbywać zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Dokumenty, które ściśle wiążą się z przechowywaniem dokumentów na przykład związanych z wynagrodzeniami pracowników, powinno się przechowywać nawet 50 lat. Tak nakazuje prawo. Jednak inne dokumenty o nieco mniejszej randze, zwykle przechowuje się 5 lat. Bardzo ważna jest odpowiednia archiwizacja dokumentów firmowych, dokumenty powinny być składowane w odpowiednim pomieszczeniu, gdzie nie ma wilgoci, pary, tak by były one dobrze zabezpieczone.

Po upłynięciu czasu konieczności przechowywania dokumentów, należy je zniszczyć. Niszczenie dokumentów księgowych, musi się odbywać we właściwy sposób. Dokumenty księgowe zawierają wiele ważnych informacji, tyczących się finansów firmy. Nie można więc ich zwyczajnie wyrzucić. Należy je doszczętnie zniszczyć.

Firma specjalizująca się w niszczeniu dokumentów księgowych

Niszczenie dokumentów księgowych, może się odbywać na kilka różnych sposobów. Dopuszczalne jest niszczenie takich dokumentów, w specjalnych urządzeniach – niszczarkach do papieru. Jednak proces niszczenia tych dokumentów powinien się odbywać przy świadkach, którzy w przyszłości mogą zaświadczyć, że dokumenty zostały w odpowiedni sposób zutylizowane. Świadkowie mają także zaświadczyć o tym, że dokumenty nie zostały wyniesione poza firmę.

Kolejnym sposobem na niszczenie dokumentów księgowych, jest skorzystanie z fachowych usług firmy, której specyfikacją jest niszczenie dokumentacji księgowej. Taką firmę można znaleźć w Internecie, warto jednak wybrać taką firmę, która cieszy się nieskazitelną opinią w branży.

Zadaniem takiej firmy, jest odebranie od klienta całej dokumentacji, która ma ulec zniszczeniu i przewiezienie jej w odpowiednie miejsce, gdzie dyskretnie dokumenty zostaną całkowicie zniszczone. Po zakończeniu pracy przez firmę, musi ona wystawić certyfikat, potwierdzający zniszczenie dokumentów.

Post Author: admin