Jak odzyskać pojazd zatrzymany we Włoszech?

Codziennie tysiące ciężarówek jeździ trasą Polska-Włochy. Nie jest to nic dziwnego, gdyż obszar północnych Włoch to teren jednego z największych szlaków transportowych w Europie. Na trasie może zdarzyć się nam się kontrola policji, która będzie skutkować zatrzymaniem pojazdu. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji?

Zatrzymanie ciezarowki we Włoszech – kiedy może dojść do takiej sytuacji?

Zatrzymanie pojazdu we Włoszech może być spowodowane kilkoma sytuacjami. Pierwszą z nich będzie popełnienie określonego wykroczenia. Jeśli będziemy przewozić towar bez odpowiedniego międzynarodowego zezwolenia bądź z jego nadużyciem, może to skutkować zatrzymaniem pojazdu oraz wysoką karą pieniężną. Te przepisy są wyjątkowo skrupulatnie sprawdzane przez włoską policję.Ciężarówkę można stracić także w wyniku mniejszego wykroczenia, jak choćby przekroczenia prędkości. Jeśli zostanie na nas nałożony mandat we Włoszech, musimy liczyć się z koniecznością uiszczenia go na miejscu, w trakcie kontroli. Jeśli nie możemy bądź nie chcemy tego zrobić (np. gdy nie przyjmujemy mandatu), musimy liczyć się z tym, iż nasz pojazd zostanie odholowany na policyjny parking.

Co zrobić, jeśli policja zatrzyma nasz pojazd we Włoszech?

Zatrzymanie ciężarówki we Włoszech jest sytuacją trudną, jednak nie beznadziejną. Należy zachować zimną krew i działać szybko i zdecydowanie (szczególnie, jeśli w pojeździe znajduje się przewożony towar). Możemy np. wpłacić kaucję za zatrzymany pojazd, tak by móc się nim dalej poruszać i opuścić teren Włoch.Najlepiej poprosić o pomoc prawnika biegle znającego język włoski oraz orientującego się w tamtejszym prawie. Osoba z doświadczeniem w tego typu sprawach na pewno poradzi nam, jakie wyjście z sytuacji będzie najlepsze w danym przypadku. Pomoże też zorganizować transport zastępczy dla przewożonego towaru oraz napisze odwołanie od decyzji policji, gdy uznamy zatrzymanie ciężarówki za bezpodstawne.

Ciężarówki posiadające obce numery rejestracyjne są wyjątkowo często i skrupulatnie sprawdzane przez włoską policję. Warto o tym pamiętać będąc w trasie i nie narażać się na otrzymanie mandatu brawurową jazdą. Najlepiej jest zawczasu sprawdzić wszystkie dokumenty, być pewnym, że niczego nie brakuje. Nie zaszkodzi także numer telefonu do specjalisty od włoskiego prawa, w razie, gdy będziemy jednak potrzebować jego pomocy.

Post Author: admin