Najlepsza obsługa prawna firm

Zarówno w wielkich korporacjach, jak i w mikro przedsiębiorstwach, potrzebni są prawnicy. Trudno sobie poradzić bez sprawnej, zawsze dostępnej obsługi prawnej firm. Gdzie jej szukać? Na czym konkretnie polega taka obsługa?

Kiedy potrzebny jest prawnik?

W wielu, zwłaszcza większych przedsiębiorstwach, obsługa prawna firm potrzebna jest w zasadzie każdego dnia. W wielu spółkach codziennie podpisuje się umowy, zatrudnia i zwalnia się pracowników oraz negocjuje się kontrakty. Przy tym wszystkim obecny powinien być prawnik, który dopilnuje, aby odbyło się to zgodnie z przepisami.

Ponadto, czasami z obsługi prawnej firm trzeba skorzystać w bardziej specyficznych sytuacjach. Przykładem są sprawy sądowe, które wytaczane są firmie lub przez firmę. Nie ma wątpliwości, że prawo karne, czy handlowe jest zupełnie inne od prawa administracyjnego, które dotyczy umów czy kontraktów. Pojawia się więc problem, gdyż przeważnie prawnicy wyspecjalizowani są w pojedynczych dziedzinach prawa.

Kancelaria prawna czy etat?

Przed przedsiębiorstwem staje zwykle dylemat – zatrudniać prawników na etat, czy nawiązać współpracę z zewnętrzną kancelarią prawną. Nie ma wątpliwości, że drugie rozwiązanie jest zdecydowanie korzystniejsze. Wynika to choćby z tego, o czym była mowa powyżej. Nie sposób w zasadzie znaleźć prawnika, który świetnie znałby prawo administracyjne, a jednocześnie dobrze czułby się w prawie handlowym oraz karnym. Z tego też względu, nawet w małej firmie konieczne byłoby zatrudnianie kilku prawników.

Jeśli natomiast korzysta się z obsługi prawnej firm świadczonej przez zewnętrzną, zupełnie niezależną kancelarię, można być spokojnym, że zawsze ma się do dyspozycji specjalistę. Kancelarie obsługujące prawnie firmy zatrudniają bowiem wielu prawników, których specjalizacje są odmienne. Praca tego typu kancelarii przebiega w ten sposób, iż konkretne zadania zlecone przez daną firmę są przekazywane do poszczególnych prawników, którzy są do nich najlepiej przygotowani.

Prawnik dla firmy

Współpraca stała czy dorywcza?

Warto również wspomnieć o formie współpracy, jaką nawiązuje się z kancelariami. Obsługa prawna firm może mieć charakter stałej współpracy. W takim przypadku najczęściej na bieżąco dostarcza się do kancelarii odpowiednie dokumenty, a prawnicy mają częściowy dostęp do systemów firmowych.

Niektóre firmy, chroniące swoje dane, decydują się jednak na dorywczą, czy też ograniczoną współpracę. Nie udostępniają one kancelariom systemu, ani wszystkich danych, lecz zwracają się do nich tylko z konkretnymi sprawami.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na aliantlaw.pl

Post Author: admin