Wszystko o przewozie osób

Przewóz osób to zawód, który jest bardzo odpowiedzialny i wymaga określonych umiejętności. Po pierwsze osoba, która zajmuje się przewozem osób, powinna mieć prawo jazdy określonej kategorii. Kierowcy powinni też doskonale znać topografię miasta, zdać egzamin z zakresu transportu drogowego, a także znać zasady pierwszej pomocy i uzyskać licencję przewoźnika.

Jak zdobyć licencję przewoźnika?

Zdobycie licencji przewoźnika nie jest proste i wymaga spełnienia konkretnych warunków. Przedsiębiorca musi mieć stabilna sytuację finansową, dobrą reputację i certyfikat kompetencji zawodowych. Natomiast pojazd, w którym ma się odbywać Przewóz osób, może mieć od siedmiu do dziewięciu miejsc dla pasażerów. Ilość miejsc do przewozu osób to zasadnicza różnica, która jest pomiędzy taksówkami a przewozem osób.

Różnice między przewozem osób a taksówką

Przewóz osób różni się nie tylko rodzajem używanego samochodu. Pojazdy inne niż taksówki nie mogą mieć koguta. ani oznaczeń, które reklamują ich usługi przewozowe. Kierowca w pojeździe do przewozu osób, w odróżnieniu od taksówek, nie może korzystać z taksometru.Przewóz może być również okazjonalny. Polega to na tym, że pojazdy jeżdżą bez ustalonego planu. Przewóz okazjonalny może być w obrębie kraju jak i międzynarodowy, za granicę.

Rodzaje licencji

Licencja potrzebna jest każdemu, kto chce wykonywać usługi w krajowym transporcie drogowym. Może to być licencja na krajowy transport drogowy za pomocą samochodu osobowego, licencja na krajowy transport drogowy pojazdem, który jest przeznaczony do przewozu i posiada od siedmiu do dziewięciu miejsc, a także licencja na transport drogowy taksówką. osoba, która chce uzyskać którąś z tych licencji nie może być karana za przestępstwa karno- skarbowe, ani za kolizje drogowe, lub inne przestępstwa związane z wykonywanym zawodem. Pojazd, którym będzie się przewozić osoby, musi być własnością przedsiębiorcy.

Wszystkie licencje wydawane są na okres od dwóch do pięćdziesięciu lat przez starostę powiatowego.

Post Author: admin