typy kodów kreskowych gs1

Wbrew pozorom kody kreskowe gs1 mają więcej rodzai niż znane wszystkim kody EAN/UPC, które kasjer skanuje podczas zakupów w supermarkecie. Poza nimi istnieje aż pięć odmian kodu kreskowego, używanych przez dziesiątki tysięcy firm na całym świecie. Warto się z nimi zapoznać przed wprowadzeniem kodów kreskowych do swojej działalności.

Klasyczne kody EAN i UPC

Są to najczęściej stosowane Kody kreskowe gs1, stworzone z myślą o skanowaniu przez kasy fiskalne. Pozwalają one na łatwe przekazanie wszystkich informacji o produkcie, łącznie z jego ceną. Zapewne robiąc zakupy spotkałeś się z szerszymi, jak i węższymi kodami. Jest to skutkiem stosowania dwóch rodzajów kodu: EAN-13 i EAN-8. Ten drugi został opatentowany dla produktów o małych rozmiarach, na których nie mieści się klasyczny kod kreskowy EAN-13. Warto też wspomnieć, że amerykański rynek stosuje własne odmiany tych kodów, UPC-A i UPC-E. Działają one na takich samych zasadach.

Kod kreskowy ITF-14

Istnieje jednak wiele rzeczy, które mimo oznakowania kodem gs1, nie są stworzone z myślą o przechodzenia przez kasę. Najlepszym przykładem są faktury, które muszą zawierać ilość informacji zapisywaną w setkach, jeśli nie tysiącach znaków. Zatem dlaczego nigdy ich tam nie ma? Wszystko jest zakodowane w kodzie kreskowym ITF-14, który został stworzony tak, aby był łatwy do odczytania dla księgowych i sekretarzy. Od kodów EAN i UPC wyróżnia go głównie niski, lecz szeroki kształt, a także charakterystyczne, grube obramowanie.

Kod GS1-128

Ten szczególnie długi typ kodu kreskowego jest stosowany przez przedsiębiorców, którzy muszą przekazać ogromną ilość danych biznesowych, takich jak numery seryjne, daty ważności, daty produkcji, masa towaru, wymiary itp. Najczęściej stosuje się je na paletach produktów, czy zasobach zwrotnych.

Typ kodu kreskowego GS1 DataBar

Kod ten jest alternatywą dla standardowych kodów EAN i UPC. Pozwala on na przedstawienie większej ilości informacji na małej powierzchni, dzięki czemu może zastąpić każdą odmianę klasycznego kodu kreskowego gs1. Charakteryzują go grubsze kreski, a stosowany jest przy produktach o zmiennej masie, nietypowych rozmiarach, czy innych kluczowych przy handlu cechach. Głównie używa się go w przemyśle medycznym.

Kod GS1 QR

Współcześnie, coraz większą popularnością cieszą się kody GS1 QR, zwykle nazywane po prostu kodami QR. Dzięki temu, że zeskanowanie kwadratowego kodu może być wykonane nawet za pomocą telefonu, jest on używany do przekazania informacji klientom i osobom trzecim. Najczęściej zamieszcza się w nim linki przekierowujące na odpowiednią stronę internetową, dzięki czemu możemy pokazać odbiorcy praktycznie wszystko – od prostych zdjęć czy filmów, po całe zbiory artykułów. Możemy w nim jednak zamieścić inne informacje, jak hasło do sieci Wi-Fi, lub inny potrzebny odbiorcy kod. Zdecydowanie warto użyć kodu GS1 QR do komunikacji marketingowej.

Kod kreskowy GS1 DataMatrix

Ostatnim typem kodu kreskowego jest kod GS1 DataMatrix. Jest to przemysłowa odmiana powszechnie stosowanego kodu QR, W przeciwieństwie do popularnego odpowiednika, kod GS1 DataMatrix nie przekierowuje na strony www po zeskanowaniu. Zamiast tego wykazuje on informacje typowo przemysłowe, tj. numery partii, czy daty ważności leków. Tym co zachęca do jego stosowania w przemyśle jest szczególna wytrzymałość, sprawiająca że nie stracimy naszego kodu nawet po zalaniu go smarami czy substancjami chemicznymi.

Post Author: admin