Czym kierować się podczas wybierania opiekunki dla dziecka?

Rolą opiekunki do dzieci jest opiekowanie się nimi podczas nieobecności rodziców. Ważne zatem, aby osoba ta była kompetentna i co najważniejsze dobrze traktowała naszą pociechę. W tym artykule powiemy sobie o tym, czym kierować się podczas wybierania opiekunki dla dziecka.

Po pierwsze polecenie znajomych i rodziny

Najbardziej wartościowa współpraca to ta, która rozpoczęła się na drodze polecenia. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w temacie opiekunki do dzieci. Jeżeli ktoś z naszych znajomych czy rodziny korzystał z pomocy wyżej wspomnianej i poleca nam jej usługi, to nie pozostaje nam nic innego jak z tego polecenia skorzystać.

Drugą ważną kwestią jest to, jak dziecko wypowiada się na temat opiekunki, która się nim zajmowała. Jeżeli ewidentnie widać, że za nią przepada i mówi to w szczery i radosny sposób, to zdecydowanie jest to najlepszy dowód na to, że tej osobie warto zaufać.

Po drugie weryfikacja kompetencji

Jeżeli żaden z naszych znajomych czy członków rodziny nie miał do czynienia z opiekunką do dzieci, to nie pozostaje nam nic innego, jak wziąć sprawy w swoje ręce i samodzielnie znaleźć tą właściwą. W związku z powyższym w pierwszej kolejności należy zweryfikować kompetencje kandydatek. Nie chodzi tu jedynie o ich wykształcenie pedagogiczne, ale także doświadczenie w pracy z dziećmi.

Oczywiście jak się możemy domyślić wyżej wspomniane nie są wystarczającym dowodem na to, że dana osoba będzie dobrze zajmowała się naszą pociechą, ale niewątpliwie pozwala we wstępnej selekcji i wyborze osób, które wydają się nam najbardziej kompetentne do tego, aby zajmować się naszym dzieckiem.

Po trzecie podejście do dziecka

Najważniejszą kwestią tak naprawdę jest ta, jak opiekunka do dzieci odnosi się do naszego podopiecznego. Jeżeli jest miła, ma dobre pomysły na zabawę, a przede wszystkim również odznacza się cierpliwością, to wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo, że dobrze sprawdzi się w tej roli.

Ważnym jest również obserwowanie, jak nasz podopieczny reaguje na spotkania z nią. Jeżeli zdecydowanie cieszy się na jej przyjście i nie zaobserwowaliśmy w jego zachowaniu nic, co mogłoby wskazywać na to, że np. się jej boi itp. to z czystym sumieniem możemy powierzyć jej dalszą opiekę nad naszym maluchem. Niestety, ale w przypadku zatrudnienia opiekunki do dziecka, koniecznym jest podjęcie pewnego rodzaju ryzyka. Dopiero, gdy dziecko zostanie z opiekunką sam na sam okaże się, jaką tak naprawdę osobę wpuściliśmy pod swój dach i czy był to dobry wybór czy zwyczajna pomyłka.

Post Author: admin