Jak ostrożnie pracować z prądem, czyli kurs SEP w praktyce

Elektrykiem może zostać każdy: prawnik, lekarz a nawet sprzedawca. Teoretycznie zdobycie takich uprawnień nie jest trudne. Niektóre firmy oferujące uprawnienia SEP Warszawa ograniczają czas poświęcony na zajęcia do niezbędnego minimum. Czy jest to dobry pomysł?

Podstawowe czynności eksploatacyjne

Zadaniem elektryka jest kontrola, analiza i odczytywanie schematów elektrycznych a także – jeśli zachodzi taka potrzeba – skuteczne naprawianie usterek.

Teoretycznie są to proste zadania. W praktyce odczytanie skomplikowanego schematu elektrycznego samo w sobie jest bardzo często wyzwaniem. Zdarza się bowiem, że kurs SEP Warszawa tylko w wybiórczy sposób traktuje ten temat. Nic w tym dziwnego, skoro niektóre szkolenia (dla osób niezwiązanych z branżą) opracowują pobieżne ten temat przez zaledwie 2 – 3 godziny.

Jak wybrać kurs?

Jeśli interesuje nas w pełni profesjonalny Kurs SEP Warszawa, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów.

Pierwszym z nich jest oczywiście czas spędzony przy pracach praktycznych. Teoria teorią, ale elementy sieci energetycznej najlepiej poznać bezpośrednio na gruncie. Kolejną kwestią jest tematyka oznaczeń elektrycznych. Przyszły elektryk powinien wiedzieć, jak oznaczone są instalacje niskiego, średniego i wreszcie wysokiego napięcia. Istotne jest też to, w jaki sposób oznakowane są poszczególne kable instalacyjne.

Pomiar i bezpieczeństwo pracy

Dobre kursy SEP Warszawa stawiają na kwestie pomiarowe. Oczywiście tak zwana „pomiarówka” to zupełnie inny segment szkoleń, ale również i na tym etapie warto poznać pewne zagadnienia.

Kwestie pomiarowe to nie tylko analiza bieżących zjawisk w obrębie obwodu elektrycznego. To również umiejętność zabezpieczenia się przed bezpośrednim działaniem prądu elektrycznego. Co prawda uprawnienia SEP Warszawa zaświadczają o posiadaniu tego typu kwalifikacji, ale każdy wie, jak z tym bywa w praktyce. Dobry elektryk powinien nie tylko znać metody ochrony przed porażeniem, ale też umieć zlokalizować miejsca pozbawione ochrony przed działaniem prądu.

Podsumowanie

Reasumując, kursy SEP to nie tylko „zaliczenie” określonego papierka. To również nauka bezpiecznej pracy, która jest najważniejszą umiejętnością każdego elektryka.

Post Author: admin