Niania czy żłobek? Co wybrać?

Gdy kończy się urlop macierzyński lub wychowawczy, większość rodziców staje przed dylematem odnośnie dalszej opieki nad dzieckiem. Najczęstszym rozwiązaniem jest zatrudnienie opiekunki lub zapisanie malucha do żłobka. Która opcja jest lepsza? Jakie są zalety i wady każdej z nich?

Dziecko w żłobku

Zapisanie dziecka do żłobka z pewnością jest trudną decyzją. Rodzice obawiają się, czy ich pociecha zaaklimatyzuje się w zupełnie obcym miejscu. Na dodatek dziecko jest na tyle małe, że często nie potrafi jeszcze powiedzieć o swoich potrzebach ani poskarżyć się. Minusem żłobka jest też to, że opiekunki zajmują się większą grupą maluchów i nie mogą poświęcać czasu jednemu dziecku. Do tego dochodzi częste zarażanie się rozmaitymi infekcjami i „przynoszenie” chorób do domu.

Żłobek ma jednak również sporo zalet. Możliwość codziennego kontaktu z rówieśnikami dobrze wpływa na rozwój dziecka. W placówce maluch korzysta też z rozmaitych zajęć, zabaw i atrakcji, ma również zapewnioną fachową opiekę wykwalifikowanej kadry. Dziecko w żłobku znacznie szybciej uczy się też samodzielności i radzenia sobie w różnych sytuacjach.

Zatrudnienie opiekunki

Znalezienie dobrej niani nie zawsze jest proste. Wymaga to dużej rozwagi – osoba ta nie tylko staje się odpowiedzialna za dziecko, ale też przebywa w prywatnym domu pod nieobecność właścicieli. Ważne więc, by niania była uczciwa i godna zaufania. Często w znalezieniu jej pomagają agencje opiekunek lub opinie znajomych. Podejmując współpracę, należy wszystko szczegółowo ustalić, np. to, ile zarabia niania i w jakich godzinach pracuje.

Plusów zatrudniania opiekunki jest sporo. Przede wszystkim osoba ta może w pełni poświęcić się opiece nad dzieckiem, dostosowując wszystko do jego potrzeb i nie dzieląc uwagi na całą grupę maluchów. W przypadku choroby pociechy rodzice nie muszą brać wolnego w pracy, ponieważ opiekunka zajmie się dzieckiem. Wiele niań bez problemu zostaje z podopiecznym dłużej (za dodatkową opłatą), jeśli zajdzie taka potrzeba. Ważne też, że rodzic nie musi tracić własnego czasu na dowożenie i odbieranie malucha z placówki.

Ile zarabia niania?

Przy zatrudnianiu opiekunki pojawia się wiele pytań. Sporo rodziców, którzy nie mają w tym zakresie żadnego doświadczenia, zastanawia się, ile zarabia niania. Trudno wskazać konkretną kwotę, ponieważ bywa bardzo różna i wynika m.in. z przyjętych w danym regionie norm, oczekiwań obu stron, liczby obowiązków. Najczęściej jednak niania zarabia między 11 a 15 złotych netto na godzinę.

W przypadku niani pełnoetatowej koszt ten może nieco przewyższać czesne za żłobek, jednak zalet tego rozwiązania jest naprawdę sporo. Warto rozważyć ten wariant opieki nad dzieckiem. W wielu wypadkach można nawet liczyć na pokrycie z budżetu państwa składek ubezpieczeniowych dla opiekunki. Trzeba jedynie spełnić warunki uprawniające do zawarcia umowy uaktywniającej z nianią.

Post Author: admin