Okresowa ocena pracownika – podstawowe informacje

Każdy przedsiębiorca doskonale wie, że niestety raz na jakiś czas trzeba dokonać okresowej oceny pracowników. Większość osób traktuje to jako nieubłaganą konieczność, która wszystkim przysparza wielu kłopotów i zmartwień. Tymczasem warto pomyśleć o ocenie pracownika, jako o narzędziu motywującymi czy o inwestycji…

Czym jest okresowa ocena pracowników?

Zacznijmy od tego – czym jest okresowa ocena pracowników? Otóż może ona przyjąć naprawdę dowolne formy. Często niestety, z powodu niewiedzy, wybieramy zwykłą ocenę opisową, która nie przysparza wielu informacji. Warto zatem pójść na szkolenie z oceny pracownika, a tam poznamy inne metody jak np. analizę graficzną, techniki krytycznych zdarzeń tudzież wieloosobowego porównania.

Co zaś jest oceniane? To w dużej mierze zależy od profilu działalności firmy i tego, jakie efekty ma dana ocena przynieść. Wiele przedsiębiorców ocenia pracę pracownika, krytykując go przy tym – to także jest duży błąd. Warto sięgnąć natomiast po nieco inne parametry oceny i spojrzeć na to, co jest najważniejsze dla funkcjonowania firmy np. kreatywność, innowacja, dobre stosunki z innymi…

Korzyści z oceny pracownika

Trzeba także stanowczo podkreślić, że takie okresowe oceny pracowników przynoszą naprawdę wiele korzyści. Ponownie – na szkoleniu z oceny pracownika poznamy je bardzo dokładnie, teraz jednak warto choćby je zasygnalizować.

Przede wszystkim zatem taka ocena może być silnym bodźcem motywacyjnym dla pracownika. Nam z kolei na pewno ułatwi rozdawanie nagród. Warto także zauważyć, że w wyniku takiej oceny możemy zauważyć, że któryś pracownik doskonale sprawdzi się w innym dziale niż dotychczas, że źle go przydzieliliśmy do grupy itd. Pamiętajmy bowiem, że jesteśmy współodpowiedzialni za osiągnięcia podwładnych.

Szkolenie z oceny pracownika

Podsumowując- zdecydowanie warto wybrać się na szkolenie z oceny pracownika. Na takim szkoleniu poznamy dokładnie techniki oceny,nauczymy się, jak decydować, co w ocenie jest najważniejsze dla rozwoju firmy i jak sprawić, aby rezultat oceny był satysfakcjonujący.

Pamiętajmy tylko o tym, żeby wybrać naprawdę dobre szkolenie z oceny pracownika. Spójrzmy, jakie kwalifikacje ma osoba je przeprowadzająca, jakie są opinie innych klientów itd.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na sebastiantrzaska.pl

Post Author: admin