Opiekun osób starszych – czy to dobry pomysł na zajęcie?

Wybierając dla siebie ścieżkę zawodową, czy to na jej początku, czy w przypadku chęci przekwalifikowania się, warto zastanowić się, czy dany zawód będzie przyszłościowy. Na pewno na brak zajęcia nie będzie mógł narzekać opiekun osób starszych, ale czy jest to praca dla każdego?

Coraz większe zapotrzebowanie

Kryzys demograficzny panujący w Polsce, jak i w innych europejskich i wszystkich rozwiniętych krajach, nie jest dla nikogo tajemnicą, tak samo jak wiążący się z nim fakt starzenia się społeczeństwa. Oznacza to, że pracy dla opiekuna osób starszych nie zabraknie, a wręcz będzie on mógł przebierać w ofertach. Z pewnością zawód ten da też możliwość osiągania większych zarobków.

Obecnie co prawda Opiekun osób starszych nie jest wynagradzany najwyższej w większości placówek opiekuńczych, ale pewnie, ze względu na coraz większe zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi, będzie się to szybko zmieniać. Poza tym opiekun osób starszych może znaleźć zatrudnienie w różnych miejscach.

Gdzie można pracować?

Oczywiście, wykonując taki zawód, tak samo jak inne zawody medyczne czy powiązane, nie trzeba ograniczać się do jednego miejsca pracy. Jest to dobra opcja zwłaszcza dla osób na tzw. dorobku, którym zależy na osiąganiu wysokich dochodów. Można pracować w kilku miejscach jednocześnie, po kilka godzin czy w określone dni tygodnia.

Poza tym w grę wchodzą różne miejsca. Najsłabiej opłacane są na pewno publiczne placówki, DPSy i inne, w których trzeba też liczyć się ze sporą ilością pracy. Wysokie zarobki osiągają za to opiekunowie w prywatnych ośrodkach, których, także ze względu na coraz większe zapotrzebowanie, jest coraz więcej.

I wreszcie, można zatrudnić się jako opiekun osoby starszej czy schorowanej w jej własnym domu. Jest to nie tylko praca w wymiarze kilku godzin czy dni w tygodniu, ale też możliwość zamieszkania z seniorem – tak samo jak na przykład w Niemczech. Trzeba jednak przyznać, że taka praca w Polsce nie zawsze jest tak samo wynagradzana jak na zachodzie.

Czy to praca dla każdego?

Zdecydowanie nie. Wybierając dla siebie ten zawód, nie można kierować się tylko tym, że pracy nigdy nie zabraknie, gdyż jeśli dokona się złego wyboru, może się okazać, że nie jest się w stanie jej długo wykonywać, może dojść do wypalenia.

Na pewno jest to zajęcie odpowiednie tylko dla osób o odpowiednich predyspozycjach, jak empatia, ciepło, życzliwość i cierpliwość, ale też mocna psychika i odporność – wszak każdego dnia ma się do czynienia z cierpieniem i nieraz też ze śmiercią.

Post Author: admin