SEP, czyli drzwi do pracy w zawodzie elektryka

Polski rynek pracy doszedł ostatnio do punktu granicznego. Liczba bezrobotnych spadła do nienotowanego nigdy wcześniej poziomu. Firmy jednakże wciąż potrzebują pracowników, a ich brak stanowi dla nich bardzo poważny problem, stanowiący istotny hamulec dalszego rozwoju. Widać to chociażby na przykładzie branży elektrycznej, która, jak kania dżdżu, potrzebuje nowych rąk do pracy. Kuszą dość atrakcyjne zarobki w tym zawodzie, tym bardziej, że podstawą do podjęcia pracy w tym zawodzie są tzw. uprawnienia sepowskie.

Kurs, który otwiera ścieżkę kariery elektryka

Aby zostać w naszym kraju elektrykiem należy wybrać jedną z kilku dróg. Najłatwiej mają absolwenci szkół średnich o profilu elektrycznym, a także kierunków studiów wyższych o tym samym profilu. Oni drogę do pracy w swoim zawodzie mają otwartą niejako z automatu. Pozostałe osoby, posiadające inne niż elektryczne wykształcenie nie pozostają jednakże bez szans. Dla nich bowiem dość prostą drogą do zostania elektrykiem jest organizowany przez SEP kurs.

Stowarzyszenie Elektryków Polskich, bo tak brzmi pełna nazwa tej organizacji, to akredytowana przez instytucje państwowe organizacja zawodowa elektryków, która w zakresie swojej działalności ma przede wszystkim propagowanie wiedzy na temat elektryczności, jak również prowadzenie działalności dydaktycznej i szkoleniowej. Posiada przy tym uprawnienia do przeprowadzania egzaminów państwowych, uprawniających do zawodu elektryka. Jest to kluczowa kwestia dla wszystkich osób nie posiadających wykształcenia elektrycznego, które chciałyby spróbować sił w tym zawodzie.

Zdobycie uprawnień nie takie straszne

Organizowany przez SEP kurs przedstawia wszystkim jego uczestnikom podstawowe zagadnienia związane z zasadą działania elektryczności, jak również zasilanych przy jej użyciu urządzeń. Taka wiedza jest w zupełności wystarczająca do podjęcia podstawowych obowiązków elektryka, związanych z eksploatacją urządzeń i sieci o napięciu znamionowym do 1000KV. Nim jednakże do tego dojdzie trzeba zdobyć uprawnienia sepowskie, nadawane po zdaniu egzaminu, jaki przeprowadzany jest po każdym kursie.

Nadawane przez SEP uprawnienia mają charakter dokumentu państwowego, bowiem w tym zakresie SEP działa w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej. SEP uprawnienia potwierdza na specjalnym, imiennym świadectwie, dzięki któremu osoba je posiadająca jest w stanie zatrudnić się w przedsiębiorstwach, poszukujących do pracy osób z takimi kwalifikacjami.

Post Author: admin