Dlaczego warto postawić na monitory OLED?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że monitor OLED z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Nie wszyscy jednak jeszcze przekonali się do tego rozwiązania. Co dokładnie wyróżnia technologię OLED?

Czym dokładnie jest technologia OLED?

Należy mieć świadomość, że OLED jest technologią, która bazuje na organicznych diodach. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że litera „O” występuje w nazwie. W omawianych monitorach OLED bardzo istotne znaczenie ma również fakt, że matryca nie jest podświetlana na krawędziach lub strefowo, tylko całościowo.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że praktycznie za każdym pikselem będzie kryła się niewielka dioda. Możliwe jest w ten sposób stworzenie praktycznie idealnej czerni. Użytkownik będzie mógł również cieszyć się z nieograniczonego kontrastu. Monitor OLED oferuje najwyższą możliwą jakość obrazu.

Jakie wady i zalety mają monitory OLED?

Do zdecydowanie najczęściej wymienianych argumentów przemawiających za zaopatrzeniem się w omawiany rodzaj monitorów należy zaliczyć kontrast, głębię, czerń, odwzorowanie kolorów czy jakość obrazu. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że monitory OLED coraz częściej stosowane są jako monitory referencyjne w profesjonalnych studiach filmowych.

Wśród wad trzeba wymienić wysokie koszty. Oczywiście cena omawianych telewizorów obniżyła się na przestrzeni lat, jednak osoby, które są zainteresowane zaopatrzeniem się w nie muszą liczyć się z wydaniem przynajmniej 5 tysięcy złotych.

Telewizory OLED a QLED – czym się różnią?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że na rynku obok monitorów OLED pojawiły się także telewizory QLED. Chodzi jednak o sprzęty o dwóch zupełnie odmiennych technologiach. Warto wiedzieć, że ekrany QLED są zaawansowanymi telewizorami, które dodatkowo zawierają warstwę kropek kwantowych. Możliwe jest dzięki temu wyświetlenie szerokiej palety barw.

Ich działanie jest jednak zupełnie inne niż monitorów OLED. Godny uwagi jest fakt, że czerń i kontrast będą wypadały zdecydowanie gorzej niż w ekranach OLED. Będą jednak charakteryzowały się znacznie korzystniejszą jasnością. Wybór technologii powinien być uzależniony przede wszystkim od osobistych preferencji użytkownika, a także sposobu oglądania poszczególnych treści na telewizorze.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Unisystem.

Post Author: admin