Druk sublimacyjny

Drukarka termosublimacyjna to drukarka komputerowa, która wykorzystuje ciepło do przenoszenia barwnika na materiały, takie jak plastik, karta, papier lub tkanina. Profesjonalne drukarki do sublimacji są przeznaczone do odbitek fotograficznych, kart identyfikacyjnych oraz odzieży.

Druk sublimacyjny

Druk termosublimacyjny to technologia druku cyfrowego wykorzystująca pełno kolorową grafikę, która współpracuje z podłożami poliestrowymi i polimerowymi. Proces ten, nazywany także cyfrową sublimacją, jest powszechnie stosowany do zdobienia odzieży, znaków i banerów, a także przedmiotów, takich jak na przykład: pokrowiec na telefon, plakaty lub kubki. Proces wykorzystuje naukę o sublimacji, w której ciepło i ciśnienie są przykładane do ciała stałego, zamieniając je w gaz poprzez reakcję endotermiczną bez przechodzenia przez fazę ciekłą. Nadruk na tkaninie wygląda po prostu rewelacyjnie. Koszulki z takim nadrukiem są w dzisiejszych czasach bardzo modne oraz stylowe.

Sublimacja druk

W druku sublimacyjnym unikalne barwniki sublimacyjne są przenoszone na arkusze papieru poprzez płynny atrament żelowy przez piezoelektryczną głowicę drukującą. Tusz jest osadzany na tych papierach do drukarek atramentowych o wysokim uwalnianiu, które są wykorzystywane w następnym etapie procesu drukowania sublimacyjnego. Po wydrukowaniu cyfrowego projektu na arkuszach do sublimacji, jest on umieszczany na prasie cieplnej wraz z podłożem do sublimacji. Aby przenieść obraz z papieru na podłoże, wymaga to procesu prasowania termicznego. Najczęściej stosowane barwniki do sublimacji aktywują się przy 350 stopniach Fahrenheita. Jednak dla optymalnego koloru zwykle zalecany jest zakres od 380 do 420 stopni Fahrenheita. Efektem końcowym procesu sublimacji jest niemal stały, wysokiej rozdzielczości, kolorowy wydruk. Ponieważ barwniki są wprowadzane do podłoża na poziomie molekularnym, a nie stosowane na poziomie miejscowym – nadruk nie będzie pękał – co z całą pewnością jest ogromną zaletą. Sublimacja druk powoduje, że nadruk na tkaninie jest trwały oraz wytrzymały.

Druk sublimacyjny jest w dzisiejszych czasach coraz chętniej stosowany. Bowiem nadruk na tkaninie wygląda bardzo modnie. Koszulki z nadrukiem są chętnie noszone przez młodych ludzi, którzy chcą wyrazić swój charakter poprzez noszenie oryginalnego ubioru.

Post Author: admin