Gama zastosowań dla druku sublimacyjnego

Druk sublimacyjny na tkaninach jest jedną z tych nowocześniejszych odmian druku. W jego przypadku obrazy powstają ze specjalnych atramentów sublimacyjnych, które są przenoszone na wybrane powierzchnie przy użyciu papierów transferowych, a następnie zapiekane i w ten sposób utrwalane. Zjawisko sublimacji jest wykorzystywane w wielu miejscach. Zdecydowanie najbardziej upodobała je sobie jednak branża marketingowa.

Na czym stosuje się drukowanie sublimacyjne?

Oczywiście na tkaninach, ale tylko tych wybranych. Zjawisko sublimacji nie jest zjawiskiem tak do końca uniwersalnym, albowiem sprawdza się jedynie na sztucznych powierzchniach, czyli tych wykonanych z materiałów syntetycznych bądź pokrytych warstwą jakichś syntetyków. Mowa tu przede wszystkim o dzianinach poliestrowych. W ich przypadku sublimacja na koszulkach działa bez zarzutu, albowiem stosowane w niej atramenty bez problemu wnikają w poliester i dzięki temu trwale się z nim łączą – nie mogą zostać zdrapane czy starte.

Alternatywy dla poliestru

Jeżeli jednak koszulka nie została wykonana z poliestru, wciąż istnieje możliwość, by przeprowadzić na niej drukowanie sublimacyjne. Warunek jest jeden. Takie ubranie powinno zawierać w sobie przynajmniej 50% poliestru. Należy też liczyć się z tym, że w jego przypadku Druk sublimacyjny na tkaninach może nie wyjść aż tak dobrze. Najprawdopodobniej nasycenie kolorów będzie nieco niższe niż na stuprocentowym poliestrze. Gorsza może okazać się także trwałość wydruku.

Jaką odzież tworzy się przez drukowanie sublimacyjne?

Bardzo często jest to odzież reklamowa, odgrywająca rolę marketingowego gadżetu dodawanego przez firmy w gratisie do większych zakupów, ale jeszcze częściej jest to po prostu odzież sportowa. Ubrania przeznaczone do uprawiania różnych dyscyplin muszą odznaczać się przecież niebagatelną jakością i wytrzymałością. Sublimacja na koszulkach sportowych pozwala im przetrwać stały kontakt z potem i regularne pranie w wysokich temperaturach. Druk ten jest niemalże niezniszczalny.

Post Author: admin