Jakie są standardy kodów kreskowych?

Kody kreskowe są używane przez ludzi do przekazywania pewnych informacji pomiędzy przedsiębiorstwami. Za ich pomocą można opisać cechy produktów lub zawartość kartonu z komponentami. Kody kreskowe są bardzo często wykorzystywane do opisywania regałów na magazynach oraz miejsc paletowych. Czy warto posługiwać się tą technologią?

Kwestia organizacji

Jednym z kluczowych aspektów efektywnego prowadzenia firmy jest organizacja pracy na terenie zakładu. W przypadku sporych zakładów produkcyjnych, odpowiednia identyfikacja jest kluczem do sukcesu oraz spełnienia wymagań różnorodnych norm biznesowych. Z tego powodu, do tej kwestii warto podejść na poważnie.

Dobra organizacja pracy to przede wszystkim czas zaoszczędzony przez pracowników. Jeżeli wszystkie rzeczy są na swoich miejscach, operatorzy nie muszą godzinami szukać niezbędnych narzędzi czy miejsc odstawczych. Z tego powodu, warto zastosować jeden ze standardów kodów kreskowych.

Jaki są standardy kodów kreskowych?

Jak wspomniano, kody kreskowe są stosowane do przenoszenia informacji biznesowych. Jednym z najczęściej wybieranych standardów jest GS1-128, dzięki któremu można przekazać takie informacje jak numer partii produkcyjnej, data produkcji, masa towaru, data ważności, gabaryty przedmiotu oraz numer seryjny. Są to tylko przykłady, gdyż ilość informacji może być znacznie większa. Standard ten jest najczęściej stosowany do opisywania jednostek logistycznych jak paleta, lot produkcyjny czy karton. Ponadto, wiele firm za pomocą standardu gs1-128 opisuje miejsce magazynowe, szczególnie w przypadku pewnych specyficznych miejsc.

Innym znanym i stosowanym standardem jest GS1 QR, umożliwiający kodowanie znaków z różnorodnych alfabetów. W ten sposób można kodować litery i symbole pochodzące z języka greckiego, hebrajskie, japońskiego czy cyrylicy, a w dodatku istnieje możliwość dodawania własnych symboli. Kod QR jest stosowany do opisywania produktów i może być z łatwością odczytywany przez skanery plug&play po odpowiedniej konfiguracji.

Kody kreskowe pozwalają ułatwić życie osobom pracującym w różnorodnych gałęziach przemysłu. Odpowiednia organizacja pracy oraz identyfikacja poszczególnych elementów stanowią podstawę do osiągnięcia wysokiej kultury organizacji. Można to osiągnąć poprzez wdrożenie jednego ze standardów kodów kreskowych. Ich powszechna popularność sprawia, że praktycznie niemożliwe staje się prawidłowe funkcjonowanie w przemyśle, bez wdrożenia chociaż jednego standardu, więc warto pomyśleć nad tą inwestycją.

Post Author: admin