Obsługa klienta ponad wszystko, czyli CRM w praktyce

Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie nowoczesnego sklepu internetowego bez sprawnie działającego systemu CRM. To od niego zależy, czy sprzedawca będzie umiał dostosować się do sytuacji rynkowej. Zwłaszcza, że w grę wchodzą indywidualne upodobania klientów.

Po co jest CRM?

Oprogramowanie CRM to – mówiąc krótko – specjalistyczne narzędzie sprzedażowe, które zbiera informacje na temat klienta, ale też… skutecznie go obsługuje. Bardzo ważne jest tutaj działanie poza tradycyjnymi liniami komunikacyjnymi. Oznacza to, że System CRM jest po prostu niezależnym środowiskiem.

Na czym zatem polega jego wyjątkowość? Przede wszystkim na tym, że pozwala on nie tylko na komunikację z klientem, ale też na jego dogłębną analizę pod kątem upodobań i preferencji. Uważny obserwator zauważy korelacje między nimi i dopasuje do nich swoją ofertę. W praktyce przekłada się to na jeszcze większe zyski ze sprzedaży.

Analizy i doświadczenia

Nowoczesny system CRM zbiera informacje o kliencie z wielu różnych źródeł. Tradycyjnie jest to oczywiście lista zakupów, do której oprogramowanie to dostosowuje treść reklam. Na tym jednak nie koniec, gdyż narzędzie to – za pomocą słynnych ciasteczek – zbiera dane w oparciu o dane dotyczące odwiedzanych stron.

Ciekawą metodą analizowania upodobań klienta jest zwracanie uwagi na internetowy koszyk. W ten sposób można ustalić powód, dla którego kupujący nie zdecydował się na ostateczną transakcję, a co za tym idzie – dostosować swoją ofertę do jego potrzeb, by sprzedaż ta w końcu wzrosła.

A co z komunikacją?

Zgodnie z tym, co było napisane wcześniej, system CRM nie jest wyłącznie narzędziem zbierającym dane. Za jego pomocą można podjąć komunikację z klientem, chociażby poprzez dedykowany czat lub skrzynkę mailową. Dobrym pomysłem jest też udostępnianie newslettera.

Podsumowując, funkcjonalna platforma CRM to coś więcej, niż tylko proste narzędzie sprzedażowe. To oprogramowanie, dzięki któremu trafienie do klienta będzie o wiele łatwiejsze. Taka inwestycja to w dzisiejszych czasach obowiązek każdego sprzedawcy.

Post Author: admin