Czy warto korzystać z systemu MES w zakładzie produkcyjnym?

Aby usprawnić funkcjonowanie zakładu wytwórczego, warto skorzystać z informatycznych systemów usprawniających zarządzanie produkcją. Tego rodzaju systemy zbierają i analizują informacje dotyczące procesów przebiegających w firmie. Umożliwiają tym samym wdrożenie rozwiązań, które poprawiają wydajność i optymalizują zakres prac zakładu. Jakie korzyści wiążą się z zastosowaniem systemu MES?

System zarządzania produkcją MES

MES to z angielskiego Manufacturing Execution Systems. Stanowi połączenie zaawansowanego programu z elementami automatyki, który współpracuje z komputerami, skanerami operatorskimi oraz innymi urządzeniami elektronicznymi.

System MES analizuje poszczególne procesy produkcyjne, które zachodzą w zakładzie. Integruje je również z potencjalnymi procesami biznesowymi, co pozwala na znaczące zwiększenie efektywności produkcji.

Obsługa systemu

Informacje analizowane przez system dają możliwość poznania wielu szczegółów dotyczących poszczególnych etapów produkcji. Użytkownicy mogą dzięki temu wprowadzać zmiany, które poprawiają wydajność produkcji i unowocześniają wszystkie aspekty związane z zarządzaniem przedsiębiorstwem.

Do zalet systemu MES należy jego intuicyjna obsługa. Nawigacja odbywa się z poziomu specjalnego panelu kontrolnego, który pozwala na śledzenie postępu prac. Umożliwia też rozpoznawanie przestojów, a tym samym szybkie reagowanie w razie awarii.

Wykrywanie błędów produkcyjnych

System MES ceniony jest przez coraz większą liczbę przedsiębiorców na świecie. Do zalet tego rozwiązania należy możliwość śledzenia w czasie rzeczywistym procesów produkcyjnych. Korzystają z tego zarówno osoby zarządzające produkcją, jak i logistycy. Oprogramowanie pozwala im na dokładną analizę wydajności poszczególnych linii i maszyn, a także całego zakładu.

Ważną funkcją systemu MES jest automatyczne wykrywanie wszelkich błędów zaistniałych na liniach produkcyjnych. Ułatwia tez rozpoznanie ich przyczyn, badając i rejestrując czas pracy maszyn. Zbiera jednocześnie informacje dotyczące wyrobów wadliwych, czym wspiera kontrolę jakości.

Elektroniczne przetwarzanie i zarządzanie

System MES elektronicznie przetwarza i zarządza danymi oraz dokumentacją firmy. Stanowi tym samym praktyczne rozwiązanie w procesie planowania kolejności realizowanych zleceń produkcyjnych.

Tworzeniem dedykowanych rozwiązań typu MES zajmuje się coraz większa liczba firm. Warto korzystać z ich usług, aby uzyskać wysokiej klasy produkt z łatwym w obsłudze interfejsem.

Post Author: admin