Po każdej większej nawałnicy powraca temat zmian klimatycznych i zagrożeń z tym związanych. Dużo się mówi o ograniczeniu emisji dwutlenku węgla, a zdania na ten temat w społeczeństwie są podzielone. Tymczasem, nie wchodząc w zawiłe dyskusje z pogranicza filozofii i zasłyszanych mądrości, warto pamiętać o jednym, prostym i zupełnie niepodważalnym fakcie: ograniczenie zużycia energii zarabia dla nas pieniądze. Powstaje zatem pytanie: jak to zrobić w praktyce?
Pierwszy krok do oszczędności: audyty efektywności energetycznej
Każdy urządzenie czy budynek zużywa określoną ilość energii w celu spełniania funkcji dla których został stworzony. By móc ograniczyć zużycie tejże energii, a co za tym idzie, ograniczyć także koszty przez nas ponoszone, w pierwszej kolejności należy zdobyć wiedzę, ile energii pochłaniają poszczególne instalacje i systemy. Można to porównać do pracy naszego smartfona, gdy zmartwieni szybko wyczerpującą się baterią, uruchamiamy aplikację monitorującą pracę naszego urządzenia. Wszystko staje się jasne. Od razu mamy dostęp do informacji, które aplikacje jak długo działają oraz ile zużywają energii. Nie jest to tak proste w przypadku budynków czy przedsiębiorstw. Konieczna jest pomoc specjalistów, których chlebem powszednim są audyty energetyczne. Wynik ich pracy pozwoli ocenić stan techniczny budynku oraz koszty energii, którą jest zasilany. Ta wiedza służy do wykonania ekspertyzy wskazującej, które elementy budynku należy zmodernizować oraz jakie technologie będą najlepsze w celu osiągnięcia założonych celów.
Audyty energetyczne – co zawierają?
Na tym jednak nie koniec. To dopiero początek. Audyt efektywności energetycznej, aby był kompletny, ponadto musi zawierać oszacowanie kosztów termomodernizacji budynku. Ta wiedza dopiero pozwala określić czy podejmowanie działań wskazanych w audycie będzie finansowo uzasadnione w kontekście planowanego czasu i sposobu użytkowania budynku. Kompletny audyt efektywności energetycznej wskaże ponadto możliwe scenariusze finansowania modernizacji budynku. Istnieją programy samorządowe, regionalne czy też Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz inne, których celem jest wsparcie termomodernizacji budynków w naszym kraju. Ponadto, do sfinansowania poprawy efektywności energetycznej można wykorzystać środki własne oraz pochodzące z kredytu. Kompletna analiza pozwoli ocenić jak szybko zwrócą się koszty inwestycji. Niezależnie od wysokości środków finansowych pochodzących z wyżej wymienionych źródeł, jedno nie ulega wątpliwości: audyty efektywności energetycznej są kluczem do podjęcia racjonalnej decyzji prowadzącej do zaoszczędzenia sporej ilości pieniędzy.